TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Başörtüsüne karşı olmak esasta başörtüsüne karşıt olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne karşı…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Başörtüsüne karşı olmak esasta başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın sosyal hayattaki görünürlüğüne karşı olmaktır”

ÇANKIRI – Çankırı’de, baştan gündeme gelen başörtüsü tartışmaları ile ilişkin mütekellim Türkiye Nazik Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Başörtüsü dini hayatın görünür benzeri simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşıt olmak gerçekte başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın sosyal hayattaki görünürlüğüne karşı olmaktır. Buradaki tartışmaların eğin planına baktığınızda budur” dedi.

Türkiye Nazik Ulus Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde düzenenen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlük konferans salonunda gerçekleşen törende Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, milletvekilleri, YÖK Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Rençper, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

‘Akademide okul olmayı hedefliyoruz’

Törenin küşat konuşmasını fail Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Harun Fellah, yüksekokul alanında meslek olmayı hedeflediklerini belirterek, “2007 yılında müesses olan Üniversitemiz halen 10 medrese, 5 enstitü, 1 akademi, 6 iz yüksekokul, 14 araştırı ve uygulama merkezi, akredite çalışmaları başlamış olan Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Uygulayım Bilimi Aktarma Ofisi ve ÇAKÜ-Teknokenti bünyesinde barındırmaktadır. Önlisans-lisans program sayımız 173, lisansüstü izlence sayımız 79, mecmu mektepli sayımız ise zaman itibariyle 19 bin 933’dür. Üniversitemizden bugüne büyüklüğünde Mezun olan Mektepli Sayısı ise 26 bin 412’dir. 742 akademik personelimiz ve 650 yönetimsel personelimizle hizmet vermeye bitmeme etmekteyiz. 22 Erasmus projesi, 520 HUSUS projesi, 41 TÜBİTAK Projesi iftiharla tabir edeceğimiz nicel değerlerdir. Üniversitemizde 51 farklı ülkeden 3 bin 280 arsıulusal öğrenci bulunmaktadır. Üniversitemizin kurumsal adına gelişmesi ve bunun sürdürülebilirliği açısından akıbet derece ehemmiyet verdiğimiz Kalite çalışmaları kapsamında, çalışmalarımızı olabildiğince profesyonel düzeyde yürüttüğümüzün bilinmesi lazımdır. Erişilebilirlik çalışmaları, Başarısız Atık Belgesi, ‘yeşil kampüs’ ve akreditasyon süreçlerine ağır namına enerji harcamaktayız. Spor kompleksimiz, bowling, jimnastik, çokça gayeli salonları ve yıldızlı 4 sahasıyla yemeden içmeden öğrencilerimize değil, bütün Çankırı’ya hizmet vermekte, mukavemetli çok millî müsabakaya de aile sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerimiz amacıyla aynı yandan fiziksel şartları düzeltmek için himmet ederken onların özellikle Staj, kılgılı işyeri eğitimleri, kariyer eğitimleri, mezun çalışmaları, sportif ve sanatsal işler kabil stabil çok konuda adımlar atmaktayız” dedi.

Daha sonraları Konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz bile gençlerin geleceğe hazırlanması noktasında üniversitelerin ehil olduğu öneme aksan yaparak, Türkiye’nin yeryüzü iri zenginliğinin beşeri resülmal olduğunu söyledi. Vali Ayaz’ın arkası sıra konuşan DÜRÜST Fırka Kol Başkanvekili ve SELIM Tümen Çankırı Budun Vekili Tehlikesiz Akbaşoğlu, geleceğin inşasında düz takanak gençlerin yetiştirilmesinde üniversitelere mefret racon düştüğünü tabir etti.

“Çankırı Karatekin Üniversitemiz çok elverişli”

Törende akıbet yerine mütekellim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin konumu ve akademi çalışmaları ile öğrenciler üzere çok amelî tıpkısı darülfünun olduğuna özen çekerek, “Çankırı Karatekin Üniversitesi bizim dinç üniversitelerimizden. 15. Yılını kazanç etti. Amma bu süre içerisinde rektör hocamızın de ifade ettiği kabilinden, 20 binin konusunda mektepli ile birçok akademik birimiyle zindelik örümcek kalburüstü üniversitelerimizden biri. Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulmadan ilk Ankara’daki üniversitelerimizin burada faaliyetleri vardı. Nedeniyle akademik gelenek itibarıyla henüz tafsilatlı tıpkısı geçmişe erbap. Büyükşehir süresince değil amma Ankara’ya yakınlığı aynı yarar. Büyükşehirlerin darülfünun yönünde avantajlı yönleri var amma dezavantajları da haddinden fazla. Manzara itibariyle da Çankırı Karatekin Üniversitemiz haddinden fazla yarar” diyerek konuştu.

‘Üniversite politikasında bence akilane yerden başanılmıştır’

Türkiye’deki küsurat üniversite sayıları ile ait bile değerlendirmelerde mevcut Şentop, “Türkiye’üstelik 209 üniversite var. Bunlardan 131’i amme üniversitesi. Kafasız artan 78’i ise mangır üniversitesi. Türkiye’da 20 sene içerisinde üniversite sayımız bu noktaya geldi. Her ilimizde bir üniversite bulunuyor. Türkiye’birlikte her ilde darülfünun açılması ve sayısının bu büyüklüğünde fazla olması tartışma konusu olmuştu. Bu konu esasta ‘yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan’ tartışması kabil sonuca varılmayan bir tartışma. Amma tıpkısı yerden temizlemek lazımdı. Bence akıllıca yerden başlanılmıştır. Üniversiteler kurulmuştur, rakiplik ortamı içerisinde öğrenciler yerleştiriliyor. Zımnında üniversitelerimiz öğrenci çekebilmek üzere, benzeri çekim merkezi olabilmek için yarışmaları gerekiyor. Bugün birçok ilimizdeki üniversitelerimizin çoğu zat akademik kadrolarıyla koca başarılar elde etmiş, akademisyenler yetiştirmiş, galiba noktaya mevrut. İnşallah bu daha gösterişli benzeri şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.

“Başörtüsüne karşıt olmak esasta başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın sosyal hayattaki görünürlüğüne cebin olmaktır”

Esasen gündeme mevrut baş örtüsü tartışmaları ile ilgilendiren konuşan Şentop, “Üniversitelerimiz çokça değil bundan ihtimal de 15 sene ilk nazik ölçüde toplumdan, siyasetten, devletten uzak, özlük içerisinde mecbur ayrımsız topluluk gündemlerle etkin kurumlardı. Kişi özel gündemleri vardı. Arz kocaman gündemlerinden birisi birlikte üniversitelere başörtülü mektepli sokmamaktı. Baş Örtüsü tartışmaları yeniden gündeme geldi. Burada başörtü meselesini takkadak bir kız öğrencimizin başını örtmesi, üniversitelere girmesi namına değerlendirmemek geçişsiz. Başörtüsü meselesi Türkiye’üstelik 1968-1969’dan beri simgesel iş olarak tartışılmaktadır. Başörtüsü dini hayatın görünür benzeri simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşıt olmak esasta başörtüsüne karşıt olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne karşı olmaktır. Buradaki tartışmaların arka planına baktığınızda budur” ifadelerini kullandı.

Törenin arkası sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, üniversite öğrencileri ile bire bir araya geldi.

Share: