TBMM Genel Oturmuş

SELIM Parti Takım Başkanvekili Yılmayan Tunç, “Türkiye Yüzyılı Uyanıklık Belgesi bir intihap beyannamesi değildir, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına önceden geçmişin muhasebesini yaparak gelecek yüzyılın perspektifini, hedeflerini belirlemektedir.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan bilahare kol başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Ekip Başkanvekili Dursun Denklik Dervişoğlu, öğretmenlerin benzeri günce hareket salıverme eylemi yaptıklarını belirterek, “İYİ Tümen iktidarında 5 ve 15 sene kıdemi asıl alarak öğretmenlerimizin maaşlarında çoğalma yapacağız. Antrparantez, gelişigüzel yetişek tedris yılının başında açık aynı mahiye ikramiye vereceğiz. Kıdemi ne olursa olsun seçme öğretmenimizin maaşında aylık minimum ücretin net yüzde 50’si oranında düzeltme yapacağız. Öğretmenlerimizin nasıp, terfi ve ünsüz göçüşmesi gibi tüm problemlerini birlikte katiyen çözeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile alay malay serian tümen devletine sürüklenildiğini kanıt eden Dervişoğlu, “YANLIŞSIZ Öğür’nin seçim propagandası olan çağ konsepti dahilindeki seçim şarkısı, Polis Akademisi intaç töreninde çalınarak aleni ayrımsız anayasal yanlışlık işlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Togg’un gururunu yaşıyoruz”

MHP Takım Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye’nin otomobili Togg’un mevki yerine çokça heybetli tıpkı dönüm noktası olduğunu dile getirerek, bu atılımın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Togg’un berceste olmasını dileyen ve projede emeği geçenlere teşekkür eden Akçay, “Bu girişimle, yerli ve milli sanayi atılımları kasıtlı bire bir şekilde sekteye uğratılan, fabrikaları mülga Nuri Demirağ, Nuri Killigil, Vecihi Hürkuş ve Şakir Zümre’nin mirasına sahip çıkılmıştır. Bu girişimle 61 yıl geçmiş Kıvrılma arabasını fabrikaya hapseden ‘Türkler otomobil yapamaz, yapsa de yürütemez’ diyen emperyalistlere ve onların uzantısı işbirlikçilere müstelzim cevap verilmiştir. Fikri mülkiyeti yabancı ülkelerin başkentlerinin güdümünde olanlar ‘Otomobil üretiyoruz’ dediğimizde ‘Hani nerede?’ diyenler, dün olduğu gibi bugün de hayalet kırıklığına uğramışlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Takım Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş, öğretmenlerin, Muallimlik Iz Kanunu’nun tağyir edilmesini istediğini ifade ederek, “Şu anda Türkiye’nin dört bir birlikte öğretmenler benzeri umum eğitimi veriyor dersek, fehva falsolu olanaksız.” dedi.

Öğretmenlerin geleceklerine yönelik taleplerinin görmezden gelindiğini ati süren Beştaş, eğitim emekçilerinin taleplerinin karşılanmasını istedi.

Altay’dan Ankara’daki akarsu indirimine eleştiri

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, 19 Kasım’üstelik uzman ve başöğretmenlik sınavı yapılacağını hatırlatarak, “Neredeyse kıtlık sınırına mail, hacısı hocası verimsizlik sınırının altında aylık düz öğretmenlerin feryadını duymayanlar makyajla ‘artış yapacağız’ diye hakeza aynı ucube sistemi getirdiler.” diye niteleyerek konuştu.

Bugün 14 eğitim bilimi sendikasının bire bir günlük gelişim bırakma eylemi yaptığını tamlayan Altay, “Partimizin iktidarında, öğretmenleri yarıcı, basamaklandıran bu düzenlemeyi kaldıracağız. Öğretmenlerimize san vermeden maaşlarında adalet ettikleri iyileştirmeyi de sağlayacağız. Öğretmenlerimizin çok esaslı hareket tevdi eylemlerini dahi desteklediğimizi ifşa etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin çoğunluğuyla Ankara’bile su fiyatında yüzdelik 50 tenzilat yapıldığını dile getiren Altay, “YANLIŞSIZ Öğür bu meseleye hakeza bakıyorsa Ankara’de yapılan iskonto Trabzon, Sakarya, Elazığ, Kahramanmaraş, Sivas ve Bursa’da hastalık bindirim olarak kendini gösteriyor, anlamakta biz sorumluluk çekiyoruz.” dedi.

“Aktif Türkiye’yi ahali birliğiyle mensur etmeye bitmeme edeceğiz”

DOĞRU Fırka Takım Başkanvekili Yılmayan Bronz, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı Sağgörü Belgesi’ne değinerek, “Türkiye Yüzyılı Seziş Belgesi bire bir seçim beyannamesi değildir, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına başlarken geçmişin muhasebesini yaparak gelecek yüzyılın perspektifini, hedeflerini belirlemektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Dış politikada mutluluk menfaatini öne düzlük, acun barışına katkıda kâin Türkiye’nin, içeride de çokça önemli projelere, icraatlara, kalkınma hamlelerine imza attığını vurgulayan Bronz, Ukrayna- Rusya arasındaki hububat krizinin çözümü noktasında uzlaşmaya varılmasının Reisicumhur Erdoğan’ın ve Türkiye’nin aut politikada şanlı bir oyuncu olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ekim ayı dış satım rakamlarına değinen Tunç, “Geçen yıla bakarak yüzdelik 2,8 artışla tüm zamanların rekorunu kırmaya devam ediyoruz. 21,3 bilyon dolar kendisine ekim ayı ihracatımızın gerçekleştiğini görüyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla asırlık hamleleri yaparak 85 milyonun hayalinde olan modern medeniyet seviyesinin üstündeki tüvana Türkiye’yi el birliğiyle inşa etmeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: