TBMM Umumi Oturmuş

SELIM Parti Ekip Başkanvekili Mustafa Elitaş, gâh Alevi sivil dernek temsilcilerinin TBMM önündeki eylemine ilgili “Maalesef Alevi derneklerinde bu yapılan işlerle onları ‘küçümsediğimiz’ şeklinde benzeri matlup oluşmasına sebebiyet veriyor. Siyaset, inandıklarını başkasına inandırmaktır. Amma çarpıtarak tıpkısı topluma, aynı kitleye benzeri düzenlemeyle ilişkin nahak yere TBMM uğrunda eylem yaptırarak, bu kuzuluk anlatmak harbi ayrımsız davranış şekli değildir.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda gündem dışı konuşmalardan sonraları takım başkanvekilleri yerlerinden alay aldı.

İYİ Tümen Kadro Başkanvekili Erhan Yırtıkça, tarım danışmanlarına asgari ücretin altında aylık verildiğini belirterek, iktidarın, tahminî bin kişiden oluşan bu insanların mağduriyetini gidermesi gerektiğini söyledi.

Zonguldak’ta eroin ocağında yaşanan patlamayı anımsatan, Amasra beyaz zehir ocağındaki patlama üstüne müstelzim soruşturmanın de yapılmadığını istikbal süren Yırtıkça, ” Hükümet, hilkat inancını suistimal ederek beyaz zehir ocaklarının güvenliğini sağlamamaya devam etmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında, içtima yüzlerce metre altında madencilerimizin hayatları riziko altındadır. DÜRÜST Tümen iktidarı, maden ocaklarında denetimleri çoğaltmak ve vacip tedbirleri almak üzere elan pekâlâ tıpkı nâr olmasını, elan kaç pare canın verilmesini beklemektedir?” ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ağrı’daki trafik kazasına ilişik “Kuşkusuz oluyor da kaymakamlık olan yerde Güven yoluyla gereken tedbir alınmıyor ve bir yerde tıpkısı müddet geçtikten sonraları gine kaza oluyor?” diye sordu.

Bu konuda İçişleri Bakanlığı ve Itimat Genel Müdürlüğünün bulutsuz bire bir ihmali olduğunu istikbal süren Oluç, kaymakamlık noktalarındaki eksikliklerin tamamlanmasını istedi.

Alevi vatandaşların demokratik haklarını kullanarak TBMM önünde izah yapmak istediklerini ancak manşet kuvvetinin müdahalesi zımnında Alevi sivil sosyete kuruluşu yöneticilerinin yaralandığını iddia fail Oluç, TBMM Umumi Kurulunda bugün görüşmelerine başlanacak testis yasa teklifinde meydan düz cemevlerine yönelik düzenlemelerin ferasetsiz çekilmesini istek etti.

“‘G20 var, git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor”

CHP Takım Başkanvekili Hür Hususi, “husye” kanun teklifinin, milletvekilinin görevi ile bağdaşmayan, sonuç adım müstesna bir genişlik olduğunu, DÜRÜST Öğür’nin, ayrıklı hallerde kullanılacak benzeri yöntemi taban haline getirdiğini savundu.

Cemevlerine ait düzenlemeleri içeren kanun teklifinin birlikte “er bezi” tıpkısı düzenleme olduğunu anımsatan Hususi, Alevilerin bu kabil tıpkı düzenlemede düzlük almayı akseptans etmediklerini söyledi. Özel, “Alevilerin, neymiş kültürel bir aktiflik yapıyorlarmış kadar Kültür Bakanlığına bağlanarak Ekin Bakanlığı bütçesinden verilecek paralara değil; öz inançlarının, farklı inançlar kabil; zat mezheplerinin ayrıksı mezhepler kabilinden bedel ve adil şekilde azamet aracılığıyla tanınmasına ihtiyaçları var.” diye konuştu.

Hususi, cemevlerinin ibadethane olduğunu, CHP’li belediyeler üzere cami ve cemevinin bedel statüde bulunduğunu rapor ederek, “‘Açılım’ diyerek mevrut Alevilerin temsilcisinin, dedesinin kaşını beğenmek, kolunu delmek nedir? Alevi vatandaşlarımızın yoğun üzüntülerini paylaşıyoruz ve milletimize şikayet ediyoruz. Sahada bu kavga yok. Bu, toplumdaki yaralara sodyum klorür basıyor. Bunları yapmayın. Bu torbadan ayırın, istedikleri kadar onlara uygun özel tıpkı kanunu bütün beraber çıkaralım.” ifadelerini kullandı.

Polis Bandosu’nun, YANLIŞSIZ Öğür’nin yeni yaymaca ve seçme şarkısını çaldığını belirten Özel, bunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışmadığını kaydetti.

Bağımsız Milletvekili Hususi, Türkiye’nin Cakarta Büyükelçiliğine atanan Prof. Dr. Aşkın Asan’ın fariza yerini ayrılma ettiğini doğacak sürerek, “Ağustosta Türkiye’ye mevrut, dönmemiş. ‘G20 var, git’ diyorlar, ‘Gitmem’ diyor. Dışişleri Bakanı, Tasrif ve Bütçe’üstelik, bu mazbata önüne düşsün. Bu selen karşı bire bir tekzip, görevden kabul etme yok.” sözlerini sarfiyat etti.

“Teklif, İçtüzük’teki asıl kanuna çokça akla yatkın”

SELIM Tümen Ekip Başkanvekili Mustafa Elitaş, PKK yıldırı örgütünün saldırıları sonucunda şehit sakıt kahraman askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diledi, mütekâmil ülkelerin taşeron kendisine kullandığı alçak yıldırı örgütü PKK ve onun kollarını kınadı.

Aleviler için yapılan yasalı tensikat hakkındaki eleştirilere değinen Elitaş, bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek kanun teklifiyle bu konuda atılacak adımları sıraladı.

Cemevleri ve Alevi derneklerinden bazı kişilerin kendilerini ziyarete geldiğini ve bu düzenlemelerin “testis” bire bir teklifte saha almasından duydukları rahatsızlığı aktardıklarını anlatan Elitaş, cemevlerine yönelik düzenlemeleri bile içeren bu teklifin, İçtüzük’teki “anne kanun”a çokça akıllıca olduğuna işaret etti.

“Cenabıhak aşkına bunu eksantrik nereye koyalım?” diyerek soran Elitaş, “Öylesine bir noktaya geliyor kim, maatteessüf Alevi derneklerinde bu yapılan işlerle onları ‘küçümsediğimiz’ şeklinde tıpkı matlup oluşmasına sebebiyet veriyor. Siyaset, inandıklarını başkasına inandırmaktır. Amma çarpıtarak benzeri topluma, benzeri kitleye bir düzenlemeyle ilişkin nahak yere yere TBMM önünde gösteri yaptırarak, bu arkaç değirmek haklı bir davranış şekli değildir. Demokrasinin genişlik kebir kurumu TBMM’dir. TBMM uğrunda böylesine gösteri yapmalarını akla yatkın bulmuyorum. Yekpare siyasal partilerle görüştüler, fikirlerini verdiler.” değerlendirmelerinde bulundu.

Mustafa Elitaş, teklifin içeriğine ilgilendiren bilgiler paylaşarak, şimdiden güzel uğurlu olması temennisinde bulundu.

CHP’li Hususi, eylemi, Alevi sivil toplum kuruluşlarının düzenlediğini belirterek, “Bizim sivil toplumla ilişkimiz, AK Fırka’nin peş bahçesindeki sivil topluluk taklidi yapan dernekçiklerle ilişkisinden farklı.” sözlerini harcama etti.

HDP’li Oluç, Aleviler’in bedel yurttaşlık hakkı ve cemevlerinin ibadethane kendisine tanınmasını; bunlara ilişik düzenlemelerin TBMM’de kurulacak aynı komisyonda görüşülerek kanunlaştırılmasını istek ettiklerini söyledi.

Share: