Tecim Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, asıl iktisadi işaret ve hedeflerin nihayete ermesine sunma balaban desteği verecek sefer arkadaşları adına gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin üstelik katkısıyla aksetmek istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ocak sahipliğinde Sheraton Hotel’üstelik gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğine katılarak aynı müzakere yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan acun ekonomisinin, geri hizmet, hazırlık zincirleri, tor yön, azık, erke ve küresel enflasyon alanlarında derinleşen sorunlarla yüz yüze kaldığını dile getiren Muş, başta gelişme yolundaki ülkeler görünmek amacıyla birlik ülkelerin bu süreçte sağlam tıpkısı imtihan verdiğini söyledi.

Muş, global büyüme hızındaki düşüş beklentilerine belen ederken, global tecim hacmine ilişik tahaccüm beklentisinin da düştüğünü anlatım etti.

“Tam siyasa araçlarını seferber ettik”

ÇAKER’bile mütemmim fiyatlarının yüzdelik 9,1 almanak artım oranıyla serencam 40 yılın genişlik efdal seviyesine ulaştığını tamlayan Muş, avronun üstelik ESIR doları karşısında 20 yıl bilahare ilk kez daha algın kuzuluk geldiğine dikkati çekti. Muş, petrol özellikle başlamak üzere emtia fiyatlarındaki ezgi, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını durdurması ve faziletkâr şişkinlik beklentileri ile toptan konuşu nema üzerindeki riskin devam ettiğine, küresel sakinlik tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu şartlar altında Tecim Bakanlığı adına ellerindeki bütün siyaset araçlarını mutluluk ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Büyük tıpkısı kıvançla göstermek isterim kim tüm dayanıklı koşullara rağmen, sizlerin da desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve ekonomik büyümede cıvıl cıvıl performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz.” diyerek konuştu.

Bakan Muş, ilk çeyrekte yüzdelik 7,3 büyüme kaydeden büyüklük ekonomisinin, 2022 yılında üstelik zihayat tahaccüm trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-orak ayı döneminde ihracatın yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrımsız dönemde aut tecim hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 bilyon dolara yükselmiştir. Rastgele fırsatta söylediğimiz kabilinden dış satım, bildirme mefret hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Bugün dış satım yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız ülke bulunmuyor. Sayısı ve niteliği sonsuz artan ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yeni pazarlardaki potansiyelden maksimal behre kabul etme yönünde çabalama içindeyiz.”

Muş, Vekillik yerine ihracatçıların arsıulusal pazarlarda rekabet gücünü artırmak amacıyla eksiksiz imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda ırak coğrafyalar amacıyla kullanılmamış ayrımsız izleme açıkladıklarını anımsattı. “Irak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın arz uzak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden ırak mesafede kâin ve ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 mevki, aynı anlamda tecim rotamızın yöneleceği kullanılmamış misyon pazarlar olacaktır. Takip kapsamında, üstünde çalışacağımız akıbet odaklı eylemleri hayata geçirirken tabii sunma mehabetli paydaşlarımız sizler, siz zer dış işleri teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Bakanlık yerine ellerindeki yöntem araçlarını mütebeddil şartlara bakarak güncellediklerini belirten Muş, şunları tabir etti:

“İhracata yönelik heybet yardımlarını bu anlayışla yeniden kurguluyor, ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve geri hizmet imkanlarının geliştirilmesine öncelik veriyoruz. ‘Turquality’ özellikle başlamak için bindi programlarımızdan yararlanan şirketlere yönelik bazı iyileştirmeler öngörüyor, sistemin daha girintisiz çıkıntısız ve fonksiyonel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında genel ihracatımızdan yüzdelik 1,3 pay almış olan e-ihracatın, yıpranmamış bindi mekanizmaları ve eylem planları ile 2025 yılı itibarıyla umumi ihracat içindeki payının arz birkaç yüzde 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzde 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin küresel ticaretin koca tıpkı bileşeni olan bakım ticaretinde net ihracatçı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 milyar dolar olan bakım ihracatımız, pandemi kaynaklı hırçın koşullara rağmen 2021 yılında bir önceki yıla bakarak yüzde 64 çoğalma kaydederek 58 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Vekâlet kendisine bu gelişmeye önce katkıyı bakım sektörlerine müteveccih destek programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve arsıulusal gelişmeleri bile dikkate alarak şümullü, yenilikçi ve elastik benzeri Hizmet İhracatı Bindi Izlence Paketi oluşturduk. Bakım sektörleri zarfında işlek ve kompetitif sektörlerimizden yapım sektörü, nema, istihdam ve yetersiz dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında mülk ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla dikkat çekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Seçkin şeye karşın inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, esas konuşu koku ve hedeflerin nihayete erimesine sunu iri desteği verecek sefer arkadaşları adına gördüklerini tamlayan Muş, ne devir benzeri ülkede tıpkısı sevgili olsa hariciye teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından takip ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan görevdaşlık, koordinasyon ve verimliliğin kendileri üzere memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık dış satım hedefine sizlerin üstelik katkısıyla aksetmek istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz dünya ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza dahi yavaş yavaş yansımaya başladığını görüyoruz. Biz değme şeye rağmen 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: