Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda asrileşme çalışması kapsamında inşaatın başladığını, gelecek sene bitireceklerini bildirdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Balkı Saylav Zekâ Dilan Taşdemir, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda yaşanan sorunları sivil sosyete örgütlerinin Dert’nın Doğubayazıt ilçesine yaptığı ziyarette Tecim Bakanı Mehmet Muş’a ilettiğini söyledi.

Tecim Bakanı Muş, inşaatın başladığını, ati sene bitireceklerini söyledi.

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Nahçıvan ile hat kapısında methal çıkışların kısıtlanmasının aşağı esnafı münasebetsiz yönde etkilediğini belirterek, bu durumun bir an geçmiş çözülmesinin Iğdırlı esnafa abat benzeri nefes aldıracağını söyledi.

Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan arasındaki normalleşme süreci kapsamında Alican Cızık Kapısı’nın açılmasının beklendiğini kaydeden Karadağ, bu konuda atılacak somut adımların merakla beklendiğini söyledi.

CHP’li Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirdi

CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirerek, “Alelhusus gümrükler kabilinden tıpkısı alanda epeyden beri suistimal olmaması, bu konuyla ilgili sorun, sıklet, usulsüzlük iddialarının olmaması sizin başarınızdır. Bayağı takdir edilecek aynı nitelik, başarılarınızın devamını dileriz.” diye niteleyerek konuştu.

Ocak-teşrinievvel ihracatının 209 milyar dolara, ithalatının ise 300 bilyon dolara çıktığına dikkati calip Kuşoğlu, ilk kez 100 milyarı aşacak tıpkısı dış tecim açığının söz konusu olacağını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Saylav Ahmet Derli Toplu, AK Öğür’nin “3 Y (yolsuzluk, yasaklar, fakirlik) ile uğraş edeceğiz” diye iktidara geldiğini belirterek, “Hayatın değme alanında kayırıcı ayrımsız yasaklar silsilesiyle alın karşıyayız. Yolsuzluk derseniz, cumhuriyet altını tarihinin toplamında işlenmiş yağmadan daha şişman tıpkı neşir düzeni yaratıldı. Haliyle de zaruret en son seviyeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Raporlarına bakıldığında bulguların karartıldığını, “sorunlu kayran” denilen temas şeyin bile üstünün kapatıldığını gelecek süren Şık, “Hal böyle olunca sansür, şevket kurumlarına de sıçramış oluyor.” dedi.

Ruhsar Pekcan’ın Tecim Bakanlığı görevinden alındığını belirten Hazır, Nazır Muş’a “Siz o koltukta otururken, sizden önceki oturan insanın zat bakanlığını dolandıran bire bir hırsız olduğu ortaya eski iken hangi yaptınız?” diye sordu.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Şık’ın bu ifadeleri üzerine kendisini uyararak, “‘Soruşturulsun, incelensin’ diyebilirsiniz amma hükümranlık vermeniz akıllıca değil. Lütfen böyle benzeri şalter kullanmayınız.” dedi.

SELIM Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk, sadece iddiadan ibaret olan kâh şeylerle ilişkin o ifadelerin yakışmadığını belirterek, “Eleştirebilirsiniz amma ‘hırsızlık’ kabilinden ifadeler soy ismi ‘Şık’ olan benzeri arkadaşımız vasıtasıyla dile getirildi. Tek hazır olmamıştır, bunlar kusurlu şeyler.” diyerek konuştu.

CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener, “Tecim Bakanlığı ne aksiyon yapıyor, fonksiyonları, bütçesi kabil sıkı mıdır?” sorusunu yönelterek, bakanlığın fonksiyonları ile alay malay gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şener, “Meri yöntem, Tecim Bakanlığına sorulmamıştır, düzey fırlatılmıştır. Buna rağmen serencam 15 yılın sunu erdemli cari açığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Parayı Avrupa’dan bulursanız temiz, Rusya’dan bulursanız düzensiz dünyalık, hakeza benzeri şey mi var?”

YANLIŞSIZ Parti Uşak Saylav İsmail Gündüz, tehalüf milletvekillerinin cari açığın çok olmasına ilişkin eleştirilerine dikkati çekerek, “30 yıldır hiç akan berrak vermeyen Almanya ne akan zahir verdi?” diye sordu.

“Esmer servet ile akan açığın kapatıldığına” ait iddialara Gün, “Bu haddinden fazla eksiklik. CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ta İngiltere’den söyledi. Vatanını, milletini muhip ayrımsız insan, aslı faslı olmayan, ispatlanamayacak ve olması mümkün olmayan bir şeyi, yabancı ülkelere kişi ülkesini şikayet porte mi? Siz ne forma vatanseversiniz? Parayı Avrupa’dan, ABD’den bulursanız akman mal, Rusya’dan bulursanız etki servet, böyle tıpkı özdek mi var?” diye niteleyerek kıymet verdi.

CHP’li Kuşoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde cumhur reisi adayı olması üzere nazik himmet gösterdiğini tabir eden Gündüz, “Avrupa ülkelerine gitmesi, orada beyanatlarda bulunması size cebin benzeri uyum kabil. Titiz olun. Zira şansını azalttırıyor.” görüşünü paylaştı.

CHP Ankara Milletvekili Kuşoğlu, Güneş’e “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ensiz dışına gitmesi, seçimden ahir iktidara tedarik mahiyetindedir.” diye karşılık verdi.

İsmail Güneş’in, tutum politikalarını elden eleştirmekle ve aynı öngörüde bulunmamakla eleştirdiği İYİ Öğür Ankara Mebus Durmuş Yılmaz ise “İsmail Kanı bu konularda meze söylemesi, benim ortakulak ameliyatı yapmam üzere aynı şey. Nedeniyle yaptığımız eleştiriden sonradan önerdiğimiz çözüm; Türk millî kimliğimiz, namusumuz olan Türk lirasının itibarını yüklenmek.” dedi.

Komisyon Başkanı Yılmayan, Durmuş Yılmaz’ın bu ifadelerine katılmadığını belirterek, bilcümle milletvekillerinin gelişigüzel konuda bayram söyleme hakkına eş olduğunu dile getirdi.

Share: