Tekirdağ Belediyesi aracılığıyla işten çıkarılan iştirakçi Ankara’ya yürüyecek

Tekirdağ Belediyesi yoluyla işten çıkarılan iştirakçi Ankara’ya yürüyecek

Hakkını aradığını belirten iştirakçi, Şişli Belediyesi’nden çıkarılan işçilere üstelik bindi verdi

İSTANBUL – Tekirdağ Belediyesi aracılığıyla nahak yere işten çıkarıldığını tez eden Numan Büyükhan, sesini reklam etmek için Ankara’ya yürümeye karar verdi. Şişli Belediyesi’nden çıkarıldıktan bilahare eylem eden işçilere bindi atfetmek amacıyla belediyeye mevrut Büyükhan, “Bizler takkadak ‘bize hakkımızı verin’ diyoruz, başka bir şey söylemiyoruz” dedi.

Tekirdağ Belediyesi vasıtasıyla nahak yere yere işten çıkarıldığını öne süren Numan Büyükhan, Ankara’ya yürümeye değişmeyen verdi. Peşi Sıra yola sâdır Büyükhan, zelzele olduğunu öğrenince eylemine açıklık vererek eyleminin ikinci haset bölgeye gitti. Orada ayrımsız müddet kalan ve çalışmalara katılan Büyükhan, eylemine sürmek için İstanbul’a döndü. Büyükhan, Şişli Belediyesi’nden çıkarıldıktan sonradan eylem işleyen işçilere bindi vermek üzere belediyesi binasına geldi. Burada benzeri açıklama özne Büyükhan, Tekirdağ Belediyesi’nde 12 yılı aşkın süredir otobüs şoförü kendisine çalıştığını söyleyerek, “Benden önceki üstelik işten çıkarılanlar oldu. Burada onların beraberinde durmayan, onların mücahede ve türe mücadelesini sırtına almayan tıpkı yapıdan bahsediyorum. Bizler 2019 yılından bilahare şişman barışma yüzü görmedik, temelli mahkemeliktik. Bizler çalışma mücadelesi veren, hakkaniyetli davranan insanlarız. Bizler hemen ‘bize hakkımızı verin’ diyoruz, başka tıpkı madde söylemiyoruz” diye konuştu.

“3 yıl içerisinde yüzde 1 remiks verdiler”

Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Boy Bos Albayrak’ı eleştiren ve kendisinin dümen kuruluna hakim olmadığını argüman fail Büyükhan, “Minimal ecir 5 bin 500 TL olduğunda ehliyetimin tecrübesi 25 bin TL’ye mukabele ediyordu. Ben 25 bin TL üstelik istemedim. İnsanlara vakit kaybetmeden haklarını verin dedim. 3 yıla yakın bir müddet bize toplu kesim yüzü göstermediler. 3 yıl içerisinde yüzde 1 bindirim verdiler. Orada bugün benden bilim bekleyen onlarca güdücü arkadaşım var. Önümüzde seçme olmasından kıran şimdi maaşlar 14 bin TL civarına geldi. Çokça kusur benzeri molekül, 4 yıl süresince insanları sömür, seçme geldiği ahit 2016’de yaptığın üzere yeniden bindirim yap” dedi.

“Ben çıktığım yolda kararlıyım, bizi sistem duyacak”

Yürüyüşünü sesi duyulana kadar bitmeme ettireceğini tamlayan Büyükhan, “Ben ezilen, sömürülen, emeği çalınan, gasp edilen, mobbinge uğrayan amele hep arkadaşlarımın mücadelesini omuzlarıma aldım. Allah bana güç verdiği sürece Ankara’ya kadar yürüyüşüme devam edeceğim. İşçiler bu ülkenin çakıl taşlarıdır. Ezmeye bile, atmaya birlikte kıyamazsın. Biricik bire bir molekül istiyoruz: Grup. İşten çıkarmalar bu büyüklüğünde macerasız olmamalı. Tıpkısı insanın onuru ve gururuyla ayartmak bu kadar bayağı olmamalı. Yürüyüşümü işçinin sesi duyulana kadar bitmeme ettireceğim. Sözler verildiği takdirde evime, aileme, çocuklarıma döneceğim. Ego çıktığım yolda kararlıyım, bizi bütün duyacak. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız. Bizim bu ülkenin nimetlerinden faydalanmama kadar tıpkısı lüksümüz yok. Bu emek bizim ve alacağız, başka yolu bulunmayan. 2 milyon insanız, sesimize gürültülü verin” şeklinde konuştu.

Share: