Tekirdağ katıksız güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ deniz, gastronomi, ekin turizminin yanında doğa turizmiyle birlikte sonuç yıllarda âdemoğlu yapmaya başladı.

Doğa yürüyüşlerinden ekstrem sporlara, kampçılıktan hobi balıkçılığa dayanabilen çok turizm çeşidinin yapılabildiği şehir bu özellikleriyle bağ bozumu mevsiminde elan da öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri dinlenme kampı tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini faziletkâr sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki site, bu coğrafi özelliği dolayısıyla de çok turiste ocak sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, seçkin mevsimde ayrı sunturlu”

İl Ekin ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın deniz turizminin beraberinde tabiat ve taşkın turizminde bile dolay plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın her mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle sonbahar mevsiminin Tekirdağ’bile aynı başka yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını tıpkı çekicilik merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere özellikle oluşmak için, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri zarfında bulunduruyor. Üslup rotalarının olduğu Uçmakdere’birlikte dökülen yapraklar zarfında üslup fayrap etmek çok iyice.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları beyninde da fena hâlde gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a yer mail yerde, genişlik sunturlu bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ değme mevsim olduğu kabilinden güzün üstelik ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar mahiyet cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Kadir Aksoy, gökyüzüyle karşılaşmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini tabir etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara benzersiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar ilim cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden girmek isteyenler buraya gelip aşırılmak istiyorlar. Tığ hafta arası, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Tabiat tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan gelen Bay Karadağ, ilk defa dinlenme kampı üzere Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının avantaj olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi çokça pir. İsterseniz burada dinlenme kampı, isterseniz paraşütle pervaz yapabilirsiniz. Burada dinlenme kampı düzenlemek haddinden fazla domuzuna. Herkese burada dinlenme kampı yapmasını tavsiye ederim.”Share: