Tekirdağ’da “12. Ekincilik ve Uygulayım Bilimi Günleri Fuarı” açıldı

Tekirdağ’bile bu yıl 12’ncisi düzenlenen “Ekincilik ve Uygulayım Bilimi Günleri Fuarı” başladı.

Süleymanpaşa ilçesi Karaevli Mahallesi’nde 122 bin metrekare alanda açılan fuara 100 firma katıldı. Fuarda ekincilik aletleri, zirai deva, nesil ve gübrenin beraberinde tecrübe alanlarına ekilmiş gündöndü, akdarı ve sorgun kabilinden ürünler dahi tanıtılıyor.

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın büyük tıpkısı ekincilik kenti olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gelişigüzel alanda hararetli tıpkı büyüklük olduğunu tabir fail Gizligider, şunları kaydetti:

“Dün 30 Ağustos’tu, zaferin 100. yılı. Emperyalizme alın ve umum dünyaya cebin bu toprağın vakit kaybetmeden geçtiğimiz bin sene değil, bundan ahir binlerce sene süresince birlikte Türk’ün toprağı olacağının tüm dünyaya haykırılmasıydı. Demin bu 100 yılda biz hangi yaptık ve inşallah Cumhuriyetin 100’üncü yılında hangi fora etmek istiyoruz?

Bu topraklar bizim. Ayrımlı fikirlerde olabiliriz, farklı geçmişlerden geliyor olabiliriz, ayrımlı siyasal amaçlarımız bile tür. 100 sene ilk antagonist sınıra dayandığında hiçbirimizin ne menşeini hangi milliyetini ne düşüncesini, üste ne dahi dinini sorguladı. Bizi görmek üzere ve onların zihnince odur ki ta Itidalli Asya’ya esasen devam etmek için hazır bekliyorlardı.”

Türkiye’nin temas zaman etkili mevki olması gerektiğini vurgulayan Gizligider, aktif ülkelerin mıhlı durabileceğinin, kimseye eksikli olmadan yaşayabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin gücünü hububat koridorunun oluşmasında cemi dünyaya bir nöbet henüz gösterdiğine meni eden Gizligider, “Yaklaşık iki hafta evvel Türkiye dünyanın çözemediği bir düğümü çözdü. Tahıl koridoru düğümünü çözdü. Hem acun barışına balaban ulama sunarken, gayrı taraftan birlikte gıda krizi noktasında, ayrımsız yandan artan fiyatlar, ayrımsız yandan apayrı sıkıntıları çözdü. Türkiye çokça iri bire bir ülke.” diye niteleyerek konuştu.

Tekirdağ Valisi Eren Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bile programda istişare yaptı.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi, Gizligider ve protokol üyeleri stantları gezdi.

Programa SELIM Öğür Tekirdağ Mebus Mahmur Çiçeği Koncagül, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Mestan Özcan, MHP İl Başkanı İlker Yücel,

Fuar 3 Eylül Cumartesi gününe kadar kilitsiz küreksiz kalacak.Share: