Tekirdağ’da “Bağ Bozumu Şenliği” düzenlendi

Tekirdağ’bile Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünce “Süleymanpaşa Bağ Bozumu Şenliği” düzenlendi.

Hasadın başlaması nedeniyle planlı etkinlikte enstitü tarafından geliştirilen 50 üzüm çeşidi, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Kadınlar tarafından katılımcılara geleneksel pekmez ve bulama yapımı gösterildi.

Tekirdağ Fotoğraf Derneği üyesi fotoğrafçılar ve vatandaşlar da üzüm bağında oluşturulan dekorlar uğrunda fotoğraf çektirdi.

Tekirdağ Valisi Muazzez Sebep, burada yaptığı konuşmada, Bağcılık Araştırma Enstitüsünün çok iyice icraat yaptığını söyledi.

Enstitüdeki milli derlem bağında çok sayıda üzüm çeşidi olduğunu ifade eden Sebep, “Burada biricik aynı alanda hepsini ani görebiliyoruz. Aslına bakarsanız bu tür alanları temas tür meyvede yapmamız geçişsiz. Yani kirazda, elmada, erikte, armutta dahi yapalım. Sonunda özellikle Anadolu’bile ve Trakya’da Türkiye sınırları içerisinde yetişen her kalem meyvenin bulunduğu bire bir alanı değişik oluşturalım.” dedi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürü Metanetli Türker da rabıt bozumlarının koskocaman etkinlikler olduğunu dile getirdi.

Rabıta bozumlarının, emeklerin faydaya döndüğü eyyam olduğunu aktaran Türker, şöyle konuştu:

“Buradaki etkinliğin farklı benzeri anlamı var. Türkiye’deki rabıta alanlarının yüzdelik 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünde… Şenliğin, Türkiye’deki bütün 35 çeşidin 19’unu geliştiren enstitüde olması ayrı bir ehemmiyet sunu etmektedir. Üzümün hem üretimi açısından dünyada çokça cesim yeri olan bir ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta. 3,7 milyon ton ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta da 700 milyon dolarlık aynı dış satım potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok nazik ayrımsız ulama sağlıyoruz. Baktığımız antlaşma üzüm ihracatı açısından bile Türkiye dünyada bir numara sırada.”

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise sonbahar etkinliklerini geleneksel ağıl getirdiklerini aktararak, “Namık Eksiksizlik Üniversitemizle yürüttüğümüz dokunaklı icraat var. Tığ bu organizasyonlarla hem bölgemizdeki 1600 zümre üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, DOĞRU Öğür Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Müstecir, tören düzeni üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların peşi sıra davul zurna eşliğinde üzüm bağına güzeşte tören düzeni üyeleri burada üzüm hasat etti.Share: