Tekirdağ’da “Kız Kardeşim Projesi” başladı

Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında, kadınların ekonomik hayata katılımını çoğaltmak için ölçülü “Kız Kardeşim Projesi” Tekirdağ’üstelik başladı.

Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü’nde planlı izlence öncesi karı kooperatifleri aracılığıyla üretilen ürünleri inceledi.

Gizligider, burada yaptığı konuşmada, projeyle kadınların kendini geliştirerek topluluk içinde henüz etken fiyaka alacağını söyledi.

Türkiye’nin şişman projeleri gerçekleştirmeye bitmeme ettiğini nâkil Gizligider, Türkiye’nin imdi acun gündeminde olan bire bir mevki haline geldiğini vurguladı.

Gizligider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizden bir istirhamım var. Hangi tamam bu ülkenin büyüklüğüyle övünün, bu ülkeye güvenin. Bu mutluluk anca tıpkı mutluluk oldu ki dün 30 Ağustos’u gururla kutladık ve geri itibariyle ülke ayrımsız şey daha açıkladı. Dedi kim ‘dünyada ilk kez insansız çarpışma uçağını üretiyorum’ dedi. Mutluluk buraya geldi. Sakın o estirilen zaruret, siyaset fora etmek namına, muhalefet ayırmak hesabına dolma bilgilerle insanların, bu milletin morallerini, çiftçinin moralini ve kız kardeşlerimizin moralini bozmaya çalışanlara inanmayın.”

Gizligider, Türkiye’nin çarçabuk hızlı hızlı başak ürünlerinin tamamında yüzdelik yüzü aşkın üretim yaptığını anlattı.

Türkiye’nin ihracatta dünyada geçmiş 10-12. sıralarda düz aldığını tamlayan Gizligider, “Saha saha değişiyor, dönemsel, kuraklık, azlık, çokluk olabiliyor. Bilfarz buğdayda size bir örnek vereyim. Sabık yıl itibariyle buğdayda yüzdelik 102, şekerde yüzdelik 120, şeker pancarında yüzdelik 100, al ette yüzde 100, beyaz zehir ette yüzdelik 136 üretimimiz var. Az Buçuk ayçiçeğinde gerideyiz inşallah onu da bu artağan topraklarla haddinden fazla henüz ati tıpkısı yere taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Gizligider, devletin rastgele zaman üreticisinin yanında olduğunu, yalnız çiftçilerin üretime bitmeme etmesini istediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin temas sabık ahit büyüyerek gelişmeye bitmeme ettiğini anlatan Gizligider, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gelişigüzel sabık yıl gerçekleşmeye devam eden dev Türkiye hayalimiz, rüyamız birilerini korkutuyor. Martta, nisanda birileri daha çok dedi kim ülkede buğday yok, şeker bulunmayan, ten yok. Tığ çıktık dedik kim Cenabıhak’ın izniyle yoksulluk değil fazlamız olacak. Haddinden Fazla şükür Allah birlikte müzaheret etti, kulu dahi arkalama etti bu sene fazlamız var. Değişen tarım politikasını birlikte sizinle paylaşmış olalım. Bilfarz önümüzdeki yıl vereceğimiz çiftçiye bölüm çevrim aha her kamer tıpkı bando paralar yatıyor. Bu desteklerimiz bu sene ekmeden yani vaktiyle Tanrı’ın izniyle bu yıl vereceğiz. Önümüzdeki dönemde inşallah mevzuat değişikliklerini üstelik yaptıktan sonradan amacımız alelhusus süt ve matbu gibi dolara, dövize endeksli, yani aut girdilerle bizim dengemizi kimi vakit bozan ürünlerde tamamını karşılamayı stratejik ürünlerde hedefliyoruz.”

Türkiye’nin bölgesinde oylumlu aynı yavaş olduğunu dile getiren Gizligider, yapılan yatırımları ve çalışmaları eleştirenlere milletin Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında sağlıklı durarak cevap verdiğini vurguladı.

“Türkiye’da toprağın yüzde 15’inin ekilmemesi dokunaklı tıpkı durum”

Türkiye’birlikte yüzde 15-17’lik ekincilik arazisinin ekilmediğini nâkil Gizligider, konuşmasını şöyle tamamladı.

“Tığ kullanılmamış dönemde gereksiz benzeri metrekare bire bir vadi kalmasın dedik. Türkiye’bile kestirmece yüzde 15, yüzde 17 üzere ayrımsız kayran ekilmiyor. Birtakımı bırakıt sorunlarıyla ekilmiyor, kimi göç sorunlarıyla ekilmiyor. Iyelik senin amma ‘icap ekerim lüzumlu ekmem’ diyemezsin. Şunu yapacağız Tanrı cevaz verirse. TBMM’deki hazırlıklarımızı izafe etmek üzereyiz. Şimdi diyeceğiz ki sen bunu ekmiyor musun yâren. Eyvallah bunun için 1 sene süre düşünüyoruz amma ayrıntıları komisyonlar tartışacak. O zaman ego bunu baştan o mahalle, köy seçkin neyse onlara öncelik tanıyarak internet üzerinden ihalemi yapacağım. Eken buyursun anyon. Sana üstelik içtima kirasını vereceğim. Zira artık hakeza tıpkısı lüksümüz kalmadı. Türkiye’birlikte toprağın yüzde 15’inin ekilmemesi kederli bir ebat. Siz yeter ki üretin.”

Programa SELIM Tümen Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Mehabetli Kiracı, AK Öğür İl Başkanı Mestan Özcan, Ulusçu Akıntı Partisi (MHP) İl Başkanı İlker Yücel, terbiye alacak kadınlar ve enstitü çalışanları katıldı.

Proje kapsamında 40 kadın üreticinin katıldığı terbiye programı böylecene, katılımcılara şehadetname verilecek.Share: