Tekirdağ’da sonbahar şenliği: Türkiye üzüm ihracatında acun birincisi

Tekirdağ’üstelik güz şenliği: Türkiye üzüm ihracatında acun birincisi

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’dahi sonbahar şenliği renkli başlarken, vatandaşlar ve katılımcılar bağlarda üzüm hasat etti ve bol eli nimetli ışık çekildi. Şenliğe katılan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dokuz Canlı Türker, “. İhracatta de 700 milyon dolarlık ayrımsız dış satım potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye haddinden fazla balaban benzeri ulama sağlıyoruz. Buna birlikte baktığımız ant birlikte üzüm ihracatı açısından dahi Türkiye dünyada birinci tam” dedi.

Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü işbirliği ile Bağbozumu Şenliği düzenlendi. Şenliğe, Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürü Sağlam Türker, Tekirdağ Valisi Aziz Sebep, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırı Enstitüsü Müdürü Mehmet Yüksek Kiracı ve çokça sayıda davetli katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, konuşmaların peşi sıra bağbozumu ile devam etti. Katılımcılar ve davetliler bağda üzüm hasadı yaptı. Ayrıca süslenen rabıt alanında çağrılı vatandaşlarda bol verimli fotoğraf çekildi.

Üzüm ihracatında Türkiye bir numara

Programda müşavere özne Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürü Mukavemetli Türker, “Buradaki etkinliğin ayrımlı aynı anlamı var bu açıdan üstelik hele Türkiye’deki ilgi alanlarının yüzdelik 10’unun bölgemizde olduğu düşünüldüğünden ve ayrıca enstitümüzün geliştirmiş olduğu Türkiye’deki toplanmış 35 çeşidin 19’unun geliştiren enstitüde olması ayrı tıpkısı ehemmiyet yer etmektedir. Üzümün hem üretimi açısından dünyada çok kocaman yeri olan aynı ülkeyiz. 390 bin hektar alanda üzüm üretimi yapılmakta. 3,7 milyon ton benzeri ürünle dünyada altıncı sıradayız. İhracatta bile 700 milyon dolarlık tıpkı dış satım potansiyelimiz var. Yani milli ekonomiye çok şişman tıpkısı katkı sağlıyoruz. Buna birlikte baktığımız ahit üstelik üzüm ihracatı açısından dahi Türkiye dünyada bir numara tam” diyerek konuştu.

Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel ise bağ bozumu etkinliklerini anadan görme hale getirdiklerini aktararak, “Hem dede tohumlarımızı yetiştireceğiz hem üzümümüzün bin 457 kabil diyor amma yabancı üzümlerle alay malay bin 600 tür bu bölgede üzüm var. O üzümlerin aynı çalışkan müze şeklinde hep hepsinin sergileneceği tahminî 120 dönüm yerey içerisinde çalışmalarını yürüttüğümüz ve Cenabıhak talih ederse aynı buçuk kamer içerisinde üstelik vatandaşımızın kullanımına açacağımız muazzambir proje geliyor. Tığ bu organizasyonlarla birlikte hem bölgemizdeki bin 600 garip üzümü tanıtabileceğimiz ve yaşatacağımız etkinlikler yapmaya devam edeceğiz. Şehrimizin tanıtımına de ulama sağlayabilecek organizasyonlara imza atmak istiyoruz. İnşallah etkinliğimiz ati yıl henüz de pir olacak” ifadelerini kullandı.

Share: