Tekirdağ’ın 110 yıl önceki berhava 3D teknolojisiyle ati kuşaklara aktarılıyor

Tekirdağ’bile, Süleymanpaşa Belediyesi Harf Atölyesi koordinatörü Lale Çifçi eliyle 3D teknolojisi kullanılarak hazırlanan maket, şehir merkezinin 110 yıl öncesini yansıtıyor.

Lale Dikici, Süleymanpaşa Belediye Reisi Cüneyt Yüksel’in bile desteği ile 2 sene önceki kent merkezinin maketini fora etmek üzere çalışmalara başladı.

Dikici’nin 3D teknolojisi kullanarak hazırladığı ve kentin 110 yıl öncesini yansıtan maket, Yahya Eksiksizlik Beyatlı Ekin Merkezi’nde sergileniyor.

Maraba, AA muhabirine, ortaya çok adamakıllı ayrımsız eser çıkardığı amacıyla bahtiyar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

” Türkiye’üstelik bu büyüklükte 3D teknolojisi kullanılarak mamul benzeri maket çalışması yok. Çizimi, baskısı, pürüzleri temizlememiz, sakat haline dönüştürmemiz ve pentür işlemleri, iki senelik tıpkısı süreç. Ondan önce üstelik 3 kamer kültürel araştırı yaptık. Esasta bu kadar balaban tıpkı maketi yapabileceğimizi tayf etmemizi sağlayan başkanımız oldu. Bize bizden bundan sonra inandı. Biz da onun inancına istinaden üretime başladık.”

Fellah, minyatürün insanları geçmişe götürdüğünü anlatım etti.

Kentte, 1912 yılında depremde yıkılmış tarihi binaların olduğunu vurgulayan Maraba, şunları kaydetti:

“Bunları resimlerde elhak görüyorduk. Bunu canlandıralım istedik. Sergiye çokça gösterişli aynı sargı oldu. İnsanlar maketi görünce inanamadılar. 3D’yi kullanarak yapmamız çokça ilginç oldu. Çünkü biraz zorlayıcı. Farklı maket çalışmalarına bakarak 3D ile çalışmak daha zordur. Bir habbe baskısı 40 saat sürebiliyor. Arada Sırada çok bol çıkmıyor sıkıntı. Kentin o bozuk halini duyurmak haddinden fazla önemliydi. Ticaretiyle, o dönemin insanıyla, evlerin şekilleriyle hepsini göz önünde bulundurarak harmanladık ve böyle benzeri maket ortaya imdi.”

İl Ekin ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu bile Süleymanpaşa Belediye Başkanı Yüksel ve ekibine kente kazandırdıkları iz amacıyla teşekkür etti.

Bu maketin kentin geleceğine miras kalacağını nâkil Yüksel, “Kızıl uzmanlar tetkikat sonucunda ortaya eksiksiz bire bir iz koydu. Güneş ve firez geleceğe aktarılmalı. 1900’lü yıllardaki kentin yapısı, özelliği, niteliği, şehirleşmesi bugünkü kuşaklara aktarılıyor. Günde 2 bin kişinin gelip gittiği merkezimizde yüzlerce adam bu eseri inceliyorlar.” diyerek konuştu.

Share: