Tekvando şampiyonasına revan 4 kişinin öldüğü kazayla ilişik sav süreci başladı

Eskişehir’de mart ayında tekvando şampiyonasına gitmek amacıyla otomobille yola sâdır 4 kişinin ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla tutuklanan otobüs sürücüsünün yargılanmasına başlandı.

1. Alçak Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş maznun Ercan A, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve canip avukatları katıldı.

Savunmasını eden Ercan A, olayda kusurunun bulunmadığını kanıt ederek boşaltma ve aklanma talebinde bulundu.

Olay günü Seyitgazi ilçesi Kırka Mahallesi’ndeki fabrikadan kısaca 10 servis arabası ile Eskişehir’e akla yatkın yola çıktıklarını belirten Ercan A, şöyle devam etti:

“Diğerleri beni yolda geçti. Ego arz sondan geliyordum, kaza yerine 8-9 kilometre kala belli belirsiz yağmur başlayınca hızımı azalttım. Alınan raporda hızım 55 kilometre çıkmıştır. Önümde belli belirsiz rampa vardı, rampayı çıktım sağa akıllıcasına virajı döndüm. Servis otobüslerinden ikisinin yolun esen tarafında park etmiş olduklarını gördüm. Biri ılımlı şerit çizgisine akıllıca durmuştu. Aramızda 15-20 metre vuzuh kala bu araçlara çarpmamak için kaba fren yaptım. Bunun etkisiyle komütatör kontrolden çıkarak sola akla yatkın debi etti. Cebin şeritten mevrut aracı görünce çarpmamak için sola akilane kırdım. Bu vesile de bana çarpmamak amacıyla sağa kırdı, yoldan çıktık ve tarlada çarpıştık.”

Sanık, uğrunda duran iki servis aracının dörtlülerinin yanmadığını gelecek sürdü.

Kazanın, bu iki aracın durması dolayısıyla meydana geldiğini gelecek süren Ercan A, “İsteselerdi misil kenarında bulunan ceplere çekebilirlerdi. Buna devir ve imkanları vardı. Defa üstünde durdukları için kaymakamlık meydana gelmiştir. Kazanın meydana gelmesinde benim kusurum bulunmayan.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek tanık ifadelerinin alınması ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Ercan A. idaresindeki 26 S 6055 servis otobüsü, 7 Mart’ta, Eskişehir-Afyonkarahisar kara yolunun 54. kilometresinde 26 ABH 156 plakalı otomobille çarpışmıştı. Kazada, Afyonkarahisar’dahi gerçekleştirilen Okul Sporları İller Arası Tekvando Gençler Grup Eliminasyon Müsabakaları’na gitmek için otomobilde bulunan tekvando antrenörü Nadir Özsoy, kızı milli sporcu Semanur Özsoy ile sporcu velisi Hüseyin Kaplan yaşamını yitirmişti. Bati yaralanan sportmen Taha Gurur Sarı ise 24 Mayıs’ta hastanede hayatını kaybetmişti. Ilçe sonrası tutuklanan Ercan A. hakkında “taksirle şakkadak fazla kişinin ölümüne sebebiyet isnat etmek” suçundan sav açılmıştı.

Share: