Temel karnında 5 posta kan aktarımı yapılan bebek sağlığına kavuştu

Aydın’de çağ uyuşmazlığı zımnında asıl karnında 5 kez kan aktarımı gerçekleşen çağa, hayata tutundu.

Söke ilçesi Savuca Mahallesi’nde güçlü 2 bala annesi 29 yaşındaki Arife Aydemir, karnındaki bebeğiyle koku uyuşmazlığı saptanması dolayısıyla 3 kamer evvel Söke Fehime Üstün Kocagöz Azamet Hastanesi’nde, ardından Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Kadın Hastalıkları ve Veladet Esas Marifet Dalı Perinatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fedi Ercan ve ekibi, muayyen aralıklarla anne karnındaki bebeğe 5 nöbet kan nakli gerçekleştirdi.

Başarılı benzeri mevlit geçiren Aydemir’in Ahu Eva ismini verdiği bebeği, 27 bölüm yenidoğan tehlikeli bakımda kaldıktan sonraları taburcu edildi.

Bebeğini kontrol üzere getirdiği hastanede gazetecilere izah yapan Aydemir, önce çocuğunu benzer benzeri durumdan ötürü kaybettiğini söyledi.

Aydemir, bebeğinin sağlığının gayet mebzul olduğunu, bugüne şükrettiklerini tabir ederek, “Geceleyin uyuduğumda bebeği rüyamda yavru ahu adına gördüm. Rüyada adının ‘Ceylan’ olduğunu söylemişti, biz üstelik bundan haddinden fazla etkilenerek dünyaya geldiğinde ismini Ceylan Eva koyduk. Çok mutluyuz.” dedi.

Doç. Dr. Fedi Ercan de ana karnında içki vererek kurtardıkları bebeğin kendileri amacıyla çok kıymetli olduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

“Aydın’dahi ilk kez ayrımsız bebeğin anne karnında kan nakli işlemini yaptık. Çok hususi tıpkı prosedür bu. Poyra kordonundan… Erişkine verilen kana eş ama yapılan oldukça detaylı ayrımsız işlemdi. Bebeğin temel karnında hayata tutunmasını sağlayan bire bir işlemdi. Soluk uyuşmazlığı olan bebeklere zaman veremediğimiz ahit temel karnında su toplayarak hayatlarını kaybediyorlar.”

Sertabip Doç. Dr. Gülnur Taşçı Bozbaş ise böylesi kebir bire bir operasyonun kalburüstü tıpkı şekilde gerçekleşmesinden kontekst mutlu ve çekimli olduklarını dile getirdi.Share: