Tescilli Maraş biberinde hasat zamanı

Kahramanmaraş’ın tescilli “Maraş biberi”nde hasat dönemi başladı. Tarlalardan biricik bir tane toplanan biberler, sergilerde kurutulup işlendikten sonraları sofraları süsleyecek.

Türk Patent ve Işaret Kurumu vasıtasıyla 2003 yılında, ‘İşlenmiş ve işlenmemiş kâr ve sebzeler ile mantarlar’ im grubu namına Kahramanmaraş Ticaret ve Uran Odası marifetiyle tescillenen “Maraş biberi” 5 mahiye zorlu serüvenin ardından hasat dönemine girdi.

Türk mutfağının vazgeçilmez tadı, bire bir zamanda çare ve kimya sektöründe bile beğenilen biber, tarlada toplandıktan bilahare kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan biberler kentteki kestirmece 50 tesiste yaprak, pul ve türap biber yapılıyor.

Genellikle Dulkadiroğlu ve Pazarcık yörelerinde yetiştirilen Maraş biberi, aroması ve acılığı ile dikkat çekiyor.

Kahramanmaraş Tarım Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, “Kahramanmaraş’ta bu yılda 15 bin dönümde biber ekili arazimiz var ve birinci kırım hasadı yapıldı. Hasadı yapılan ürünler sergenlerde kurutulmaya bırakıldı. Girdi maliyetlerinin bile dokunaklı anlamda yükselmesi nedeniyle serbest çevre üstelik kamera bulmaktadır. Tıpkısı dönüme 5 tonu bulan verim elde ediliyor. Biberin fiyatı ise 45 – 50 liralardan alış bulmaktadır. Türkiye genelinde bütün şehirlerimize ve daraç dışında üstelik birçok ülkeye ihracatı yapılmaktadır” dedi.

Üreticiler ise verimden memnun olduklarını ve devletten girdi maliyetleri üzerine destek beklediklerini söyledi. – KAHRAMANMARAŞShare: