Tesisleşmeyle Doğu ve Güneydoğu’da başarılı tenisçilerin sayısı artıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığı ve ilişkin kurumların Doğu ve Güneydoğu Rum bölgesinde sporun gelişmesine yönelik yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sporcu sayısı 6 yılda tahminî 8 bitirme arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu mevcut Türkiye Alan Topu Federasyonu, tenisin Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya müteveccih çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Balkı Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Sarıerik Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle mıntıka illerinde arsıulusal turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Toyluk ve Spor Bakanlığının hem birlikte şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok eskimemiş tesisin hizmete alındığı Şark ve Güneydoğu illerinde 6 yıl öncesine büyüklüğünde alan topu branşında 1027 olan lisanslı sportmen sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın en gür sporcularını pekiştirmek”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon adına bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Toyluk ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı aynı spor haline gelmesi üzere birçok proje geliştirdiklerini rapor eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Havza illerinde uluslararası turnuvalar düzenledik. Federasyon yerine ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz uluslararası turnuvada oynama şansı elde ediyor hem de Türkiye’bile liyakatli sporcularımız de burada böke olup dünyada daha gani sportmen olabilmek üzere cidal veriyorlar. Aynı zamanda ülkemizin değme noktasının hangi kadar iyicene olduğunu hem kişi sporcularımıza hem da dünyanın birçok yerinden mevrut sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim üzere anlamı çok balaban. Hedefimiz dünyanın yer bereketli sporcularını pekiştirmek. Bunun üzere şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu üstelik ülkemizin sunturlu yerlerini, tarihi dokularını tanıtmak, birer cazibe merkezi olduklarını ifade etmek üzere benzeri fırsat oluyor.”

Alan Topu kortlarının çıktı ilçelerde dahi yapılmasını, bu kortların üstelik sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, çıktı haddinden fazla elan ongun projelerle kudretli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Maşrık ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki gençlerin ne kadar çaplı olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle devam etti:

“Yetenekli çocuklarımıza fırsat verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Serencam 10-15 yıldır Türkiye’da hele Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında haddinden fazla büyük bire bir matlup değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza bakım ettiğimizde, tesislerde, kortlarda tenis oynama şansı verdiğimizde ne büyüklüğünde yetenekli olduklarını ego gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Başarılı çocuklarımızın sayısı temas dönem artıyor. Özellikle bu bölgedeki çaplı çocuklarımızın haddinden fazla henüz gani şeyler yapabileceğini biliyorum. Ayrıntılar mutluysa aileler birlikte bahtiyar. Çocukları üzere fedakarlık fail aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde mutlu oluyorlar. Bu nedenle tenis çok önemlidir. Çokça mutluyuz ve henüz güzel şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı artırmak için çalışıyoruz”

Tenis Van İl Temsilcisi İshak Feyat, serencam zamanlarda tenisin kentte bent görmeye başladığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler sayesinde bu sporun cazibeli hale geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde yaklaşık 200 üstünde etkin 300 lisanslı sporcumuz var. Van’birlikte 3 pakt bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Çıktı ihtiyaca cevap veremiyoruz zira çocukların yavaş anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp eğitim vermeye devam edeceğiz. Şu esas kadar 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı çoğaltmak için çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey bile “Federasyonumuza ve Cahillik Spor İl Müdürlüğüne destekleri üzere teşekkürname ediyoruz. Sportmen sayısının artmasıyla bundan sonra turnuvalar imdi yaygınlaştı. Ego bile hocalarım sebebiyle tenise başladım. Alan Topu kortlarının artması yeni başlayacak sporcular amacıyla de heveslendirme oluyor.” dedi.

Tenisle benzeri yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Hediye ise “Tesisleri görünce bu spora süzülmek istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda başarılı tutmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: