TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’de: “Esnaf Içtimai Güvenlikte Adalet İstiyor”

ENES BIREY ÖZMEN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’dahi; “Esnaf sıkıntılarını söylüyor. Toplumsal güvenlikte hak istiyor. ‘Ben 9 bin günde zor oluyorum, yanımda etkin 7 bin günde tekaüt oluyor; ego 18 saat çalışıyorum yanımda çalışan 8 saat çalışıyor, benden haddinden fazla mahiye alıyor’ diyor. Bizim bildirme azından sosyal düzenlilik süremizi evet 7 bin güne indirsinler ya dahi minimum ücretin altında tekaüt aylığı vermesinler” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde Esnaf ve Sanatkarları Birliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Palandöken, şunları söyledi:

“Tığ gelirken uğradığımız merkezlerde esnaf da sıkıntılarını söylüyor. Toplumsal Güvenlikte adalet istiyor. Ego diyor, 9 bin günde mütekait oluyorum yanımda etkin 7 bin günde zor oluyor. Ego 18 saat çalışıyorum diyor. Yanımda müteharrik 8 saat çalışıyor, diyor. Benden çokça mahiye alıyor diyor.

Tığ hangi istiyoruz, biz birlikte diyoruz kim Zahmetli sandığı, SSK, BAĞ-DÜZEM birleşti biz üstelik bu kapsamda toplumsal devletin bu babacan durumundan istifade edelim. Bizim yeryüzü azından toplumsal güvenlik süremizi ya 7 bin güne indirsinler evet birlikte minimum ücretin altında zor aylığı vermesinler. Yanında çalışanın aldığı ücretin çok altında 3 bin 500 lira kullanılmamış oldu biliyorsunuz, orak ayı ayında; geçmiş aylıklarını alacaklar. Deminden ikinci aylıklarını alacaklar dolayısıyla 3 bin 500 liraya da inanmış olan koca yıllarca vergi mükellefi olup devlete algı ödeyen birlikte istihdam ettiği insanı yetiştirip ticaret erbabı işleyen kayırıcı 3 bin 500 lira haddinden fazla beş altı diyor. Tığ devleti da sonuçlandırmak istemiyoruz. En bir iki minimum ücret büyüklüğünde zahmetli aylığı 5 bin 500 teklik olmalı. Yer azından esnaf bu tekaütlük sürecinde yine ayakta kalabildi.

“AKARYAKITTA ESNAF TARİFESİ UYGULANMALI”

Birçok başkanları görüyorsunuz, haddinden fazla güre. 25 yılı doldu mütekait olacak amma iş yerini kapat diyorlar, böyle bir molekül olur mu? İş yerini kapatıp idrak mükellefiyetini sildirse baştan hareket yeri beğenmek üzere prosedürü, ödediği para ama orada yakınına açılan bir tane ağırşak, derslik vs. olduğu antlaşma ruhsat alamıyor. ya apartmanlar cevaz etmiyor yahut sanayi sitelerinde düzlük kiraları oluyor.

Gine hepimizin çokça bol bildiği geçtiğimiz günlerde celal tutum da enflasyonun nedenlerini araştırırken eş kiralarını üstelik erdemli buldu. Yüzde 25 ile sınırladı. Amma gelişim yerlerinde böyle tıpkı husus namevcut. Da hisse senedi yerleri kiralarında yüzde 100 artma olduğu üzere aynı bile icar stopajı var. 5 bin liraya bir dükkanı tutuyorsunuz, mukaveleyi yapıyorsunuz; büyüklük diyor ki yani bin lirada götür hangi parası ön kesinti parası. Doğrusu para sahibi kirayı alıyor götürüp vergisini veriyor. Bu çifte vergilenmeden ayrılmak istiyor, esnaf. Dolayısıyla bu vergilerin sonucunda dahi esnafın maliyetleri…

Yurttaş diyor kim otobüs meşbu pahalı. Demin Niğde, gerçekten zat kendimize yetebilecek yaz sebze meyvelerini üretiyor. Amma bağımlı 2 ay sonraları bunların kâffesi haricen gelecek. Aynı kamyonun buraya gelmesi arz yakın tarz olan bölgeden 20 bin liradan aşağıya gelmiyor. Düşünün Hatay’dan tıpkı kamyon yeşillik ati. Yalnız navlunu 25-30 bin teklik. Ne yapalım dedik? Ticari akaryakıt kullanalım. Filhakika biliyorsunuz Türkiye dolaşma geçtikçe teknolojiye önem veren, uçağını de kendisi işleyen aynı ülkeyiz. Akaryakıtta esnaf tarifesinin uygulanmasıyla alay malay vatandaşta daha ucuza eşya daha ucuza seyahat edecek. Benzin, motorin ticari akaryakıt olacak.

“YAPILACAK MOLEKÜL ESNAFIN KORUNMASI”

Cıvıltı, doğal gaz biliyorsunuz ki ateş karı kirasını tutuyor. Bunlarda hangi var iş yerleri üzere sokağı aydınlatıyor. Bunlar sokağın bekçileri kandil yanıyor. Siz bayındır şen caddede sokakta gidip geliyorsunuz onun ışığıyla amma canlılık tarifesi elbet? Sanayiciye şizoit, konuta haşat.

Biz amiyane esnaf kendisine ticaret kademe geçiyoruz. Bu eski bire bir anlam ama ticaret evre söylemek biraz daha büyük esnaf emreylemek. Yani hasis biz bunlara bire bir hak sağlanmasını istiyoruz. Nedeniyle tabi memlekette enflasyonun yine bire bir şekilde bu basit hastalıklar ihtimal inşallah tıpkı henüz olanaksız ama revaç dolaşıyor yıpranmamış benzeri virüs modelleri temas aktarılma çıkıyor. Düne büyüklüğünde hastalıkların hangi olduğunu keşfedemediğimiz ayrımsız yerden şimdi virüslerle uğraş değer artık ülkemizin yer mebzul noktaya getirdiğimizi söyleyebiliyoruz. Onun üzere yapılacak molekül esnafın korunması. Küçüğün büyümesi dolayısıyla desteklenmesinin şart olduğunu tabir ediyorum. beraber sayın başkan ve değerli arkadaşlarım ile buradaki bu ziyaretimizde bundan ahir süreçte neler olabileceğini, hangi çalışmaların bitmeme edeceğini, esnafın elbette enflasyonla uğraş yazar devlete bindi olacağını de ifade ediyoruz. Amma kardeşim buraya konteyner ile yararsız bırakıp revan vakit kaybetmeden Ahmet amcanın, Mehmet amcanın yaptığı işi fail insanlarla ekonomideki fiyatları düzeltmeleri cins değil. Sebep tür değil? İfade ettiğim kadar eğer geçenlerde tıpkı ilişki kuruluyorsa domates 2 lira muamele bittikten sonra domates 10 lira. Gene herhangi bir soy eşyayı satıyor.

“BURANIN GELENEKSEL ESNAFI BIRLIKTE PERİŞAN OLUYOR”

Demin kırtasiye dönemi esnaf kırtasiye aldı. Üç ilkokul kuruş servet kazanacak hep bu zincirler kırtasiye malzemelerini göreve getirdi. Aynı ay önce iki ay evvel neydi? Bahir malzemelerini satıyordu. Yani sizde asbestle iştigal eden tıpkısı aksiyon yapıyor. Hangi yapıyor? Havza satıyor markette tekne satılır mı? Nedeniyle elden ikna. 30 kıta tekneyi Türkiye’ye dağıtacak on iki bin mağazaya Allah sizi inandırsın çalma çöpünün başı kadar olanaksız amma reklamını yapıyor. Halkı 30’a ürüne yönlendiriyor dolayısıyla da ekonomideki dengeyi bozup esnaf olmadıktan sonraları şunu elhak biliyorsunuz. Mektepli sınıfı çoğunuz iki lira zeytin, çeyrek altın, sakat ekmek, 100 lira değişik eşyalardan alana kadar veyahut yegâne limon alıp evinde ihtiyacını göreceğin ahit gidiyorsun bir file sulu zırtlak alıyorsun. Gerisi tutumsuzluk oluyor atılıyor. evet bunların bu memlekete faydası bulunmayan bunlar ekonominin enflasyonun genişlik iri nedeni. Yağ hangi oldu nagehan 250-300 liralık oldu. Efendim ukubet veriyorsun, cezayla yaptıkları ticaretin bağdaşmadığını dizge biliyor. Ihtimal caydırıcı oluyor çap hangi yapsın eksantrik. Manşet kuvvetinin sayısı bunlar büyüklüğünde var mı? Herhangi Bir dükkana bir tane polis koyamazsın, polis güçleri koyamazsın ne yapacaksın, oto kontrolü vatandaş yapacak nedeniyle kendini vatandaş koruyacak. Amma maalesef bu işler hakeza olmuyor dolayısıyla düzensizliği fırsata çevirenler malı götürüyor buranın geleneksel esnafı bile berbat oluyor.”Share: