Ticaret Bakanı Muş: “205 milyon lira değerinde duman ve yaman mamulünün yakalanması gerçekleştirildi”

Tecim Bakanı Muş: “205 milyon lira mesabesinde kötü ve duman mamulünün yakalanması gerçekleştirildi”

ANKARA – Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bakanlığımız Gümrükler Koruma Görevlisi Genel Müdürlüğümüzce 2022 yılında 205 milyon lira değerinde yaman ve tütün mamulünün yakalanması gerçekleştirildi” dedi.

Ankara’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla “Gayrikanuni Ticaretle Savaşım” konulu konferansına katılan Tecim Bakanı Mehmet Muş, devletin gayrikanuni ticaretle mücadelesinde yöntemsiz faaliyetlerin önüne geçilmesiyle ilişik açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada, yasa dışı ticaretle mücadelede haksız rekabetin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Vekil Muş, “Ülkenin hesaplı çıkarlarının ve güvenliğinin muhafaza edilmesine müteveccih, gerçek ticaret erbabımızın ve umum sağlığının korunması kabil asla ivaz vermeyeceğimiz konulara aracısız birlik ediliyor. Bu sebeple gayrikanuni ticareti engel olmak amacıyla yekpare gümrüklü sahalarımızda ve büyüklük sathında çalışmalarımızı hız kesmeden ve titizlikle sürdürüyoruz. Kaçakçılıkla mücadelenin dinç maharet, beşeri ve yönetsel kapasiteye dayandığı bilinciyle Nezaret yerine maharet altyapımıza, beşeri sermayemize ve yönetimsel kapasitemize serencam 10 yılda 1 milyar liranın üzerinde envestisman yaptık. Bu çalışmalarımızın tıpkı sonucu olarak gümrük himaye ekiplerimizce hesaplı kaçakçılıkla uğraş faaliyetleri neticesinde 2022 yılı Antrakt kocaoğlan bakımından toplam 10,7 bilyon teklik değerinde gizlice eşya ele geçirdiğimizi inandırmak isterim” diye konuştu.

“Bakir kaçakçılık yöntemlerini önleme çalışmaları yürütülmektedir”

Yaman mamulleri sektöründe vergi kaybından bahseden Muş, nahak rekabetle ilişik konuşarak, “Sonuç dönemde tayin edilen kullanılmamış usulsüzlükler bu alanda deli dolu tıpkısı denetleme mekanizmasını vazgeçilmez arkaç getirdi. Bu doğrultuda ilgilendiren bakanlıklarla eş güdüm içerisinde tütün hususi ekibini hayata geçirdik. Hususi takım, makaron ve sigara filtresi kabil 24 milyon lira değerinde ürünü yakaladı. Bakanlığımız Gümrükler Müdafaa Genel Müdürlüğümüzce 2022 yılında 205 milyon lira değerinde esrar ve tütün mamulünün yakalanması gerçekleştirildi. Öte yandan Bakanlığımız koordinasyonunda yeni kaçakçılık yöntemlerini önlemeye müteveccih mevzuat çalışmaları da yürütülmektedir. Bu doğrultuda 30 Son Teşrin 2022 tarihinde TBMM Umumi Kurulunda akseptans edilen tadilat kapsamında yönetsel mal cezaları, hapishane cezaları, güvence ve bir gereklilikler kabilinden yeni tensikat yürürlüğe giriyor” ifadelerini kullandı.

“109 milyon liralık mesabesinde gizlice alkollü bade yakalandı”

Cemiyet sağlığını tehdit fail yapmacıklı ve sinsice ürünlerle ait konulara değinen Muş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir Nice vatandaşımızın hayatını kaybetmesine bozukluk olan alkollü şarap kaçakçılığıyla mücadeleyi ağırbaşlı şekilde sürdürüyoruz. Alkollü şarap sektöründe kayıt dışı ya dahi müsaadesiz üretimlerin engellenmesine yönelik çalışmalar, ilkin eş sağlığını korunması almak üzere ülkeye habersizce yollarla getirilen bandrolsüz ürünlerin ve yapmacıklı içkilerin tayin edilmesi ve muhtemel vergi kayıpların önlenmesi açısından da dirimsel ehemmiyet arz ediyor. Bakanlığımız Gümrük Koruma Görevlisi Birimlerince, 2020-2022 yılları beyninde hep 109 milyon lira mesabesinde çaktırmadan alkollü içki yakalaması gerçekleştirilmiştir. 2022 yılı içerisinde ise 32 milyon liralık değerinde 147 bin litrelik yakalama yapılmıştır.

Ülkemizde son yıllarda bir tane seferde yapılan sunma büyük miktarda alkollü içki yakalamasına imza atarak, Mersin’de toplam 86 bin 245 şişe alkollü içkiye halk konmuştur. Yöntemsiz faaliyetlerin önüne ayrılmak ve piyasada vasıta dışı üretimiyle nahak rekabeti engel olmak için bazen kanuni düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Günümüzde elektronik ürünlerde gerçekleştirilen usulsüzlüklerde, ortalık işçi işini sekteye uğratmaktadır. Bu çerçevede cümbüş-elektronik kaçakçılığı alanında Bakanlığımızca sürdürülen savaşım kapsamında 2020 ve 2022 yılları beyninde 738 milyon lira mesabesinde 5,3 milyon sayı yakalama gerçekleştirildi.

Share: