Tıpkı bölüm evli kaldı, ‘Duman’ oldu

‘Bir bölüm’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Yaman’ın hayatı adeta yaman oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya etkin Esrar’ın ödediği geçimlik, sonuç minimum ücret zammıyla gelişigüzel 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze sınırlı Pehlivan köyünde ikamet eden 33 yaşındaki Mustafa Esrar, sosyal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin peşi sıra 2017 yılının Ilk Teşrin ayında evlendi. Eşinin yüzünü hoppadak nikah günü görebilen Esrar, ailesi ile alay malay İstanbul’a döndükten bilahare aynı elan selen alamadığı eşine metrukiyet davası açtı. Davanın görüldüğü sırada maaş 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Esrar, serencam minimum ücret zammının arkası sıra ödediği geçimlik 1345 TL’ye yükseldi. Sesini reklam etmek için mücadele fail Tütün, Samsun’la birlikte toplanmış 25 şehre tabanvay yetkililere seslendi. Üzerine alınan mahkeme kararları dolayısıyla sigortalı bir işte de çalışamayan Duman, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri tabanvay, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günce eşime mahiye 1345 TL geçimlik ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına rağmen eşine ömür boyu geçimlik bayılmak zorunda bırakıldığına ilgi çekici Mustafa Duman, “Önceden 1 günlük nikahlı eşime maaş 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Serencam minimum sevap zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu nafaka variyet boyu bitmeme ediyor. 1 günce eşime maaş bin 345 TL geçimlik ödeyen kişiyim. Bu duruma aksülamel tavzih etmek için Kastamonu’dan İstanbul’a 2 öğün, henüz sonradan birlikte Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim kadar mağdurları gördüm. Türe, hususiyet yolundan gittim ama olmadı. Mevsuk olduğumu düşündüğüm davalarda servet cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Serencam durağım birlikte Samsun oldu. Bundan geçmiş 24 ile giderek toplamda 1398 km’lik tutum yaptım. Geçimimi uydurmak üzere Samsun’bile orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Hiçbir yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atık iftiralar yüzünden primlerim üstelik gitti. Ormandan kazandığım nukut ile yeniden yürüyüşe başlıyorum. Benim gibi bire bir güruh geçimlik mağduru var” dedi.

“Samsun 25. teferruat, bütün 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri bilgisiz sesini afişe etmek istediğini vurgulayan Yaman, “Samsun 25. detay. Seçme dönme bir ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günce evliliğe zenginlik boyu nafaka verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum namevcut. 1 günce dünyaevi üzere bana sunulan karar nasıl tıpkısı karar anlayamadım. Benim gibi zenginlik boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’de namevcut. Bana bakarak haklıyım amma değişmeyen hakeza. Daha Çok avukat bile tutamaz ağıl geldim zira avukatların bu kanuna bile gücü yetmiyor” diye niteleyerek konuştu.

Mustafa Tütün, 1 günlük eşi A. R. B. Kötü’a (26) ödediği dünya malı boyu nafaka cezasından ayrılmak istiyor. – SAMSUNShare: