‘Tırmık’ başat sularının sürüklediği nazik kayaç parçaları ve dikme kütüklerine geçit vermeyecek

‘Tırmık’ yeğin sularının sürüklediği büyük kaya parçaları ve dikme kütüklerine geçit vermeyecek

Şark Karadeniz Bölgesi’nde ilk başat tırmığı projesi Söğütlü Deresine kuruluyor

DSİ 22. Toprak Müdürü Cengiz Konak Kılıçaslan:

“Büyük çaplı yüzer materyalleri hâkim tırmığıyla tutmayı hedefliyoruz”

TRABZON – Oran Su İşleri Umumi Müdürlüğünce Trabzon ve ilçelerinde akıbet dönemde yapılan akarsu yapılarının artması bölgedeki lüks risklerinin azalmasında muhteşem alım çalım oynuyor. Bu kapsamda Doğu Karadeniz’birlikte ilk baskın tırmığı projesi Söğütlü Deresi’nde nesir edilirken, yapılan ‘Tırmık’ hâkim sularının sürüklediği iri kayaç parçaları ve ongun kütüklerine boğaz vermeyerek tutak.

Yapılan mücahede ile ilgili bilgiler veren DSİ Trabzon 22. Havza Müdürü Cengiz Eğlek Kılıçaslan, taşkınla mücadelede strüktürel tedbirler kapsamında yenilikçi projelerden olan başat tırmığı projesini Maşrık Karadeniz’üstelik geçmiş kendisine Söğütlü Deresi’nde uyguladıklarını söyledi. Kılıçaslan “Şuanda çalışmaları devam eden Akçaabat Söğütlü Vadisi Islahı inşaatı ile gelişigüzel Söğütlü Deresi’nde aşırı risklerini minimize etmeyi hedefliyoruz. Bu hareket kapsamında birlikte Söğütlü Deresine hâkim tırmığı düz yazı ettik” dedi.

Kılıçaslan, hâkim tırmığı sayesinde fevk havzalardan gelebilecek odun, kütük kabilinden yüzücü malzemeleri tuzaklayıp, mansaptaki güreşçi köprüsü ve menfezleri tıkamasının önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydederek sel tırmığı ile gelişigüzel mecmu bin 255 metre ötede kontrol yapısının inşa edileceği Söğütlü Vadisi Islahı işini, 2023 yılı içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Yağışlar ve değişen iklim koşullarıyla beraber taşkınların nitelikleri değişmeye başladığını anlatım eden Kılıçaslan, “Şarki Karadeniz  Bölgesi ülkemizin bildirme çok yağmur düzlük bölgesi. Yağışlar ve mütebeddil iklim koşullarıyla beraber taşkınların nitelikleri değişmeye başladı. Bizler da buna karşı hem yapısal hem birlikte strüktürel olmayan tedbirler almaya başladık. Daha önce geçirgen tersip bentleri moloz bariyerleri kabilinden yapılar mensur ettik. Burada üstelik sel tırmığı projesini evvelce nazik teessürat yaşadığımız Söğütlü Vadisinde mensur ettik. Bu çalısmayla yüzer materyalleri ve umulur bire bir toprak kayması sonrası oluşacak şişman kayaç hareketlerini tuzaklayarak aşağıdaki güreşçi köprüsü ve menfezlerde gelişigüzel tıkanmaya bozukluk olmamasını sağlamaya amaçlıyoruz. Bu sayede bile begayet sularının dere yatağı dışına çıkmadan vatandaşların öz mülk güvenliğini sağlamayı hedefledik” dedi.

“Doğu Karadeniz’dahi önce olacak”

Hâkim tırmığı projesinin Şarki Karadeniz’de ilk geçerli proje olacağını kaydeden Kılıçaslan, “Maşrık Karadeniz’da önceki olarak uygulanmış tıpkısı proje olmakla beraber gine bölgemizde uygun derelerde inşasını yapmayı planlıyoruz. Bunlarla ilgilendiren yaşadığımız taşkınlara müteveccih yenilikçi projeler üretmeye devam ediyoruz. Solaklı Vadisinde, Manahoz Vadisi’nde bile bu forma planlamalarımız kâin. Onları üstelik bu projeden bilahare hayata geçirmeyi planlıyoruz. Sonuç zamanlarda alelhusus Kastamonu’birlikte, Bozkurt’ta geçen yıl Güneysu’birlikte elan ilk Çamlıktepe’dahi yaşadığımız taşkınlara baktığımızda çıktı hoppadak baskın sularının gelmediğini bunların heyelanla bu arada tetiklendiğini görüyoruz. Bu heyelanlarla beraber üstelik arkasında yüzer materyaller getirdiği, büyük kayaç kütlelerinin üstelik getirdiğini görüyoruz. Bunun takkadak mutat kanal ıslahları ile çözüme kavuşamayacağını görüyoruz ve bunlarla müteallik bir nevi avangart yapılar oluşturarak hem bölgemizin hem dahi ülkemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu yapılar iri oranda riskleri süfli çekecek. Şehir taşkınlarının yeryüzü büyük nedeni güreşçi köprüsü ve menfezlerin tıkanmasıdır. Köprü şerh tıkanmalarının asıl nedeni da üst havzadan gelen yüzer materyaller ve rusubi malzemelerdir. Bu rusubi malzemelerin aynı kısmı tersip bentlerimizle  tutabiliyoruz ama nazik yetenekli yüzer materyalleri ve kayaları da yeğin tırmığıyla tutmayı hedefliyoruz” diye konuştu.Share: