TMMOB’dan Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Çağrı: “İzmir’in Gezi’si, Buca Hapishane Alanıdır.

Malumat: ABDULLAH ÇELEBİ – Müşteri: KERİM UĞUR

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Yerleşmiş Sekreteri Aykut Akdemir; Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na, yıkılan Buca Hapis’nin arazisini yapılaşmaya açacak bayındırlık planlarının iptali amacıyla davet yaptı. Mahbes arazisinin kalifiye yeşil kayran ve kıran içtima alanı namına düzenlenmesi gerektiğini tamlayan Akdemir, “İzmir’in Gezi’si birlikte Buca Delik alanıdır. Seyahat’üstelik şüphesiz Türkiye’birlikte hep bütün o alanı kamusal kayran olması üzere korumuşsa eğer, bugün benzeri şeyi Buca Kodes alanı amacıyla bile ayırmak gerekiyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, patika odaları ve sivil toplum örgütlerinin yeşil düzlük olması amacıyla ortak savaş kararı aldığı Buca Delik alanıyla ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Oturmuş’ndan üstelik davet geldi.

“TÜMÜYLE BETONA BOĞULACAK”

ANKA Veri Ajansı’na mütekellim TMMOB İzmir İl Eş Güdüm Oturmuş Sekreteri Aykut Akdemir; Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı bayındırlık planlarıyla arazinin yapılaşmaya açıldığına ilgi çekti. Akdemir, şöyle konuştu:

“Tahminî 80 bin metrekarelik düzlük var. Bu alanın yaklaşık yarıdan ilavesi yapıya açılıyor. Yeniden oraya bina ya üstelik bölük yapılacak. Yani sirf betona boğulacak ve geriye artan kısımları üstelik park yeri ya birlikte ona analog değişik yapılar üzerinden halkın kullanımına açılacak. Meğer bu, doğru aynı formül değil. Buca, İzmir’in sunu nazik metropol ilçesi, 500 binin üzerinde nüfusu var. Buca’üstelik gidiş geliş olağanüstü. Küşayiş sokaklardan bile geçemezsiniz, yoğunluk var. Aynı birlikte o binaları yapınca, sakil olan ayrımsız bölgedeki yoğunluğa eskimemiş aynı yoğunluk ilave ediyorsunuz. Bu, tıpkı el akla, mantığa, kent planlama tekniğine akla yatkın bire bir format değil.”

“DEPREM ANINDA İNSANLAR NEREDE TOPLANACAK”

İzmir’de sık sık yaşanan depremleri anımsatan ve kıyamet içtima alanlarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Akdemir, şöyle devam etti:

“Akıbet iki haftadır Buca’üstelik sarsinti yaşıyoruz. İzmir’in arz planlı durumunda, Bayraklı’bile yer sarsintisi yaşadık. 4’ü bilcümle, 2’si kısmi yıkılmış olan hep 6 noktada kurtarma süreci varken da 6 şeritli bulvarları olan, olağanüstü büyük parkları olan tıpkısı ilçede trafik tıkandı. Istirdat ekipleri, kurtarma noktalarına ulaşamadı. Deminden Buca’bile yaşanan süreci hatırlayın. Henüz zelzele olmadı, vakit kaybetmeden depremin korkusu geldi, tümce sokaklarda. Buca’nın halkı olası bire bir deprem çabucak nerede toplanacak? Hareket toplantı noktası yok. Hasanağa Parkı, Hipodrom; apayrı vadi bulunmayan. Demin böyle benzeri genişlik varken bibi planlar üzerine ısrar edip işin hukuki sürecinde ‘Yetki bizde’ söylemek metanetli akla yatkın tıpkı yöntem değil. İhtiyaçlar, talepler, insanların hakları yasalardan, planlardan önce dirimlik. Orada bu ihtiyaç varsa bu planlar düzeltilmiş edilmeli. Bunu yapması müstelzim birlikte Belde Kentçilik İzmir İl Müdürlüğü amma yapmaya niyetleri namevcut. Biz, onu fark ettik. O kayran, Buca’nın ihtiyacı olan nitelikli yeşil kayran ve kıran içtima alanı namına baştan revize edilmeli ve düzenlenmelidir. Bizim talebimiz, haddinden fazla açık biçimde bu.”

“İZMİR’İN GEZİ’Sİ, BUCA CEZAEVİ ALANIDIR”

Buca Mapushane arazisinin yeşil düz adına kente kazandırılması için savaşım edeceklerini vurgulayan Akdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

“İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ile yaptığımız toplantıda, Buca’nın zaman alması için o bölgenin kalifiye yeşil alana dönüştürülmesi amacıyla kol oluşturduk. Bire Bir Aliağa’daki Sao Paulo gemisinde olduğu kadar. Yürütmesi birlikte DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Barosu adına belirlendi. Onunla bu arada, Buca Delik’ni Özgürleştirme Platformu ve muhtarlardan da oluşacak şekilde genişletilerek devam edilecek tıpkısı sürece yayılacak. Burayı üstelik kazanacağımızı düşünüyorum. İzmir’in bile Gezileri var. Seyahat kazanmıştı ve şu zaman Yolculuk Parkı’nın olduğu yeri umum kullanıyor. Şu zaman biz dahi bir şeyi Buca üzere istiyoruz. Yani İzmir’in Yolculuk’si birlikte Buca Kodes alanıdır. Bugünden bilahare bu şekilde bakmaya gerekseme vardır. Seyahat’da nasıl Türkiye’de hep bütün o alanı kamusal kayran olması için korumuşsa şayet, bugün aynı şeyi Buca Dam alanı amacıyla üstelik ikna etmek gerekiyor. İzmir’in Gezi’si, Buca Hapis alanıdır. Bu büyüklüğünde nettir. Talebimiz birlikte açıktır. Bilcümle halkımızla dahi bu mücadeleyi sürdürüp biz bile kazanacağız.”

FON DÖKÜMÜ

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Müesses Sekreteri Aykut Akdemir’in röportajı

Cezaevinin yıkılmadan geçmiş halinden ve yıkıldıktan ahir boş alandan incelik görüntüler

Share: