Tokat haberi! Atatürk’ün Tokat ziyaretini anlattı… 105 yaşındaki Bekir ata torununun torunlarını kucağına aldı

Atatürk’ün Tokat ziyaretini anlattı… 105 yaşındaki Bekir ata torununun torunlarını kucağına aldı

Sivas’ta işlek 105 yaşındaki Bekir Güller, torununun torunlarını kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor

SİVAS – Sivas’ta kıvrak 105 yaşındaki Bekir Güller, torununun torunlarını kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor.

Sivas merkeze vabeste Felek Beldesinde cıvıl cıvıl Bekir Güller, 1 yüzyıllık yaşıyla ilgi çekiyor. İlerleyen yaşına rağmen hafızasıyla adından bayram ettiren Güller, resmiyette 9 yaş basit gözüküyor. 105 yaşındaki Bekir dedenin 4 çocuğu, 100’ün üstünde torunu bulunuyor. Torunun torunlarını kucağına almanın mutluluğunu dallı güllü Bekir ağababa yoğurdu bolca tükettiğini tarladan gelince ise plato ve ebebulguru çorbası içtiğini belirtti.

“100 den fazlada torunum var”

Bekir Güller, 100 den fazlada torunu olduğunu anlatım ederek, ” Babam ve üvey annem ile alay malay Tokat’taydım. Bize zaman Atatürk ati dediler. Polisler, balaban araçlarla yollara dizildi. Hangi peki ne olanaksız diye niteleyerek düzenlilik önlemi almışlardı. Tokat’ta büyük aynı heykel vardı oraya gittiler. Atatürk bölüt şöyle seslendi; ‘Sevgili Tokatlı hemşerilerim, ben 7 düvele alın savaşa girdim. İngiliz ayrımsız yerden, Yunan bire bir yerden cephe açtı. Geçmiş Cenabıhak sonra dahi sizin sayenizde başardım’ dedi. Atatürk’ü alkışladılar arabaya destek ‘Samsun’a gidiyorum orada üstelik söylev vereceğim’ dedi. Tokat çokça kalabalıktı. Atatürk’ü görünce insana sevinç geliyordu. Atatürk’ün fotoğrafını değil metin olduğu zamanı gördüm. Atatürk vefat ettikten bilahare bucak başlarında fotoğrafları vardı. 100 den fazlada torunum var” diyerek konuştu.

“Allah’ın canan kuluymuşum kim torunlarımın torunlarını gördüm”

Torunlarının torunlarını gördüğünü söyleyen Güller, ” Gençliğimde; Arpa ekmeği yedim, tahıl ekmeği yedim. Tarladan geldiğimde yayla çorbası yiyordum. Bulgur çorbası yiyordum. Üs işi yiyordum. Tarlada çalgı orağı yaparken yemeğimizi yerdik bitmeme ederdik. Bakracın içine yoğurdu özelerdik içine akarsu ve savsaklamak koyar yerdik. Üzerine da kömbe ekmeği yerdik. Sonraları işimize devam ederdik. Allah’ın canan kuluymuşum ki torunlarımın torunlarını gördüm. Ne güzel mutlu oldum. Buraya geldi dallar, ne güzelce eşi dostu gördük. Haddinden Fazla fena hâlde oldu, lezzetli oldu” diye konuştu.

“Bu zamana büyüklüğünde gelmesinin sebebi yoğurt yiyor olması”

Torununun torununun annesi olan Şehriban Güller, Bekir dedenin bu zamana büyüklüğünde gelmesinin nedeninin yoğurt yemesi olduğuna değinerek, “Bu sene yatakta yatıyor. Bu yaşına gelmesinin sebebi imanı mı mıhlı beslenmesi mi merak ediyorum. Hep şöyle söyler ağababa, acıktığım ahit ben hep yoğurt yerdim diyor. Bu zamana kadar gelmesinin sebebi yoğurt yiyor olması. Sizde yoğurdu haddinden fazla yiyin diyor” dedi.

“Çabucak kışın soğuklardan dolayı parasız oluyor”

Torununun torununun annesi olan Ayşe Güller, Bekir dedenin hemen kışın soğuklardan yağlık züğürt olduğunu anlatım ederek, “Benim ananem kızı evet. Torunun torununu gördü. 100’den fazla torunu vardır. Benim ananemin 30’dan fazla torunu var. Rabbim mufassal ömürler versin. Bizlerde hepimizde sağ esen yaşarız inşallah. Bizlerde torunumuzun torununu görmek talih peki inşallah. Akrabalar Bekir dedeyi görmeye geliyorlar. Bildim bileli Bekir dede burada 105 yaşına girdi. Katıksız besleniyorlarmış. Bozuk yer kuvvetli insanmış. Vakit Kaybetmeden kışın soğuklardan âlem hastalanmış oluyor” şeklinde konuştu.

Share: