Tosya’da çeltik hasadı başladı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 8 bin 500 dekar alanda çeltik hasadına başlandı.

Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında Türkiye’nin önce çeltik fabrikasının kurulduğu ilçede üretilen çeltikten yaklaşık 6 bin titrem rekolte bekleniyor.

Ilgaz Dağları’ndan gelen kar sularıyla beslenen Devrez Çayı’ndan sulanan çeltik tarlalarında, coğrafi işaretli Sarıkılçık pirincinin birlikte, Yaşar, Maratelli, Osmancık-97 ve Ede çeşitleri de üretiliyor.

Çeltik üretilen köylerden Çevlik köyünün muhtarı Uz Sarı, AA muhabirine, köylerinde bin dönüm arazide çeltik üretimi yaptıklarını söyledi.

Mayıs ayında ektikleri çeltiği ilkgüz ayında hasat ettiklerini tamlayan Zerrin, şunları kaydetti:

“Ego bu işi 25 yıldır yapıyorum. Köyümüzdeki çeltik tarlalarından kısaca 700 ton çeltik bekliyoruz. Tosya’mızda şu anda 8 bin dönüm civarında çeltik ekiliyor. Henüz öncelerde 23 bin dönüm civarında çeltik ekiliyordu. Susuzluktan etraf çeltik ekimi azaldı. Bu sorunumuza bir umar bulunmasını bekliyoruz.”

Yetiştirici Faruk Buyraz dahi çeltik hasadına başladıklarını anlatarak, “Bir Nice aşamadan sonradan hasat zamanı geldiğinde biçer ile çeltiği biçiyoruz. Allah’a şükür ürünümüz gayet bol.” diye konuştu.

Yetiştirici Yaşar Doğan ise 24 dönüm alanda çeltik ürettiğini belirterek, çandır domuzlarının tarlalarına zarar verdiğini bu konuda tedbir alınmasını istediklerini söyledi.Share: