Trakya Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğrencileri “beyaz zehir önlük” giydi

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri için parafin önlük giyme töreni düzenlendi.

Üniversiteden yapılan yazılmış açıklamaya göre, eskimemiş eğitim tedris yılında tıp fakültesinde öğrenime başlayan 273 öğrenci için Balkan Kongre Merkezinde tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, beyaz zehir önlüğün temizliği, saflığı ve vicdani temizliği oyun ettiğini belirterek, “Beyaz önlüğü giydikten sonraları güler yüzünüzü, şekerli dilinizi, merhametinizi üstelik önlüklerinizle beraber takınınız. Güler beniz ve tatlı dil, bildirme mebzul ilaçtan henüz hayır bir ilaçtır. Parafin önlükleriniz kirlenebilir amma yetişkin olan zihninizin, ruhunuzun ve yüreğinizin kirlenmemesidir.” ifadelerini kullandı.

Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sürgün Akata de tıp eğitiminin, tababet fakültesinde başlayıp dirim boyu devam ettiğini belirterek, doktorluğun adanmışlık ve iri bir düzentileme gerektirdiğini dile getirdi.

Fakülteyi birincilikle kazanan ve dönem arkadaşları yerine konuşan Cansel Yavuz üstelik çocukluk hayalini gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını rapor etti.

Trakya Üniversitesi Izzet Konservatuarı Bakır Üflemeli Grubu’nun konser verdiği törende tekaüt olan tıp fakültesi tedris üyelerine plaketleri verildi.

Tören öğrencilere beyaz zehir önlüklerin giydirilmesi ve Akata aracılığıyla beyaz göğüslük andının okutulmasıyla sona erdi.

Törene İl Esenlik Müdürü Mustafa İshak Sebep, Edirne Hekim Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Trakya Üniversitesi Genel Yazman Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademisyenler ve veliler katıldı.

Share: