Ttb Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Tutuklanması İzmir’de Protesto Edildi

Bilim: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM MERAM

İzmir’de sivil toplum örgütleri, eş aynı basın açıklaması yaparak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Dalan Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına reaksiyon gösterdi. Açıklamada, “Bu tutuklama ile marifet, gani tabiplik, ilkin azap girmek için kayırıcı hakları ihlallerinin önlenmesi, barış ve demokrasi mücadelesi dinamitlenmek istenmektedir” denildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği, Modern Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, zaman Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde eş aynı basın açıklaması yaptı. Çiy Korur Fincancı’nın tutuklanmasına tepki gösteren kol, “Şebnem Korur Fincancı onurumuzdur” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Grup adına eş açıklamayı, TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci okudu. Üsterci, Fincancı’nın yargıya talimat ve müdahaleler sonucunda tutuklandığını savunarak, “Bu durdurma kararı, geçerlilik bağımsızlığı açısından keder, el erki değerleri itibarıyla ise hicap vericidir. Hukukun zahir tıpkı sürat uzlaştırıcı haline geldiğinin ayan ifadesidir” dedi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın 20 Ekim 2022 tarihinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı için, tıpkı veri kanalına yaptığı izah dolayısıyla, 3713 basit Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2’nci maddesi ile 5237 mahdut Türk Ukubet Kanunu’nun 301/2. maddesi kapsamında anket başlattığını anımsatan Üsterci, şunları söyledi:

“O tam yurt dışında olan Prof. Dr. Çiy Korur Fincancı, 21 Ekim 2022 tarihinde avukatları aracılığıyla ifade vermeye amade olduğunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletmişti. Harbiden 23 Teşrinievvel 2022 Alım Satım günü Türkiye’ye döndükten sonradan ifadeye çağrılmayı beklerken geçmiş sabahleyin keyfi ve ünsiyet dışı benzeri şekilde evine dominant yapılarak gözaltına makbuz. Henüz sonraları de apar topar Ankara’ya götürüldü. Avukatları gözaltı kararını veren Cumhuriyet Altını savcısına hiçbir şekilde ulaşamaz ve süreçle ilişik bilgelik alamazken kolluk güçlerinin marifetiyle basına servis edilen dezenformasyon amaçlı haberlerle ‘soruşturmanın gizliliği” karışma metanetli çokça esas ünsiyet ilkesi mahsustan bire bir şekilde ihlal edildi.

Prof. Dr. Çiy Korur Fincancı, dünyaca tanınırlığa ve saygınlığa topluluk, eksperlik alanı adli tıp olan ayrımsız bilim adamı, gür tıpkı doktor ve herif hakları savunucusudur. Bu nitelikleriyle temas ant barış ve el erki mücadelesinin merkezinde olmuştur. Zımnında bu tevkif kararı ile gelişigüzel şeyden önce bu ülkede karın ve rapor özgürlüğü heyetiyle ortadan kaldırılmak istenmektedir. Bu tutuklama ile fen, bereketli doktorluk, başta ezinç kalkışmak üzere insan hakları ihlallerinin önlenmesi, barış ve demokratlık mücadelesi dinamitlenmek istenmektedir.”

Üsterci, Fincancı üzerinden kamu topluma gözdağı verilmeye çalışıldığını savundu ve şöyle devam etti:

“Fakat bu mesaja cevabımız haddinden fazla nettir: Korkmuyoruz ve susmuyoruz. Olur, bu tutuklama kararı karşısında tek şekilde sessiz kalmayacağız. Bundan önceki olduğu kabilinden bundan sonra da hakikate, ongun hekimliğe, hukukun üstünlüğüne, koca hakları, hazar ve el erki mücadelesine rastgele koşulda kararlılıkla sahip çıkmaya bitmeme edeceğiz. Sevgili Çiy Hoca’mızın genişlik kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması ve hakikatin görünür kılınması üzere başta kanuni itirazlar dahil temas çeşit demokratik savaşım araçlarını kullanıp dayanışmayı büyüteceğiz.”

Share: