‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Ilişki günü planlı mir töreniyle start alan ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı için gabi sayım başladı. İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya bile uğrayacak ralli amacıyla hazırlıklar tamamlandı.

İlk kere düzenlenen ve yaklaşık 9100 kilometre etaba erbap ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Batı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde planlı uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Firez A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akümülatör gibi gelgel ve firmalar da destek veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden start düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Mağrip Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni arkasından sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye giriş yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den methal eden ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının peşi sıra İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe haset Bursa startı için tarihi belediye binası önünde buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın ardından halk haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Simit Fırını ve Zindan Başlık Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; elan sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’dahi son bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği ipek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına heybetli katkı sunacak. Anne amacı kültürler arası iletişimi nail olmak olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce gönüllü firez elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: