‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bidayet düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi belediye binası önünde düzenlenen törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Cet Türbesi’nden tevessül düz Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Garp Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye giriş yaptı. İpek Yolu’nun akıbet durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı için tarihi şehremaneti binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’üstelik akıbet bulacak.

Kültür ve güneş vurgusu

Doğu Günindi Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, Türk hars ve tarihini binlerce yıldır besleyici rotaların yegâne bir tane gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre sefer tekmil edeceğini dile getiren Başkan Patal, ralli ekibinin Bursa’birlikte Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Başlık Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve saf güzelliklerine aksan tahsis etmek olduğunu ifade eden Başkan Denizköpüğü, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına mehabetli ulama sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’birlikte onlarca neşelilik ve aktiflik yapılıyor. Tabii cümle gönül ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’dahi Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok evire çevire sahne edildi ve tanıtıldı” dedi.

Hars köprüsü

Bursa’nın tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Komutan Lüle Taşı, “Türk tarihi açısından donanımlı ve zir yapısı olan Bursa’yı tamam acun ile paylaşmak lazım. Rallide düz düz katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden ortalık Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle fethetmek, kültürler arası umu köprüleri dayamak üzere başlama kayran rallinin Türk dünyası yerine hayırlara dil olmasını temenni ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Patal’ın Şarki Mağrip Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’e çiçek takdim etmesinin arkası sıra, tevessül bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk el planlı ve yaklaşık 9100 kilometre etaba ehil Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Garp Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Firez A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Mutlu Akü üzere gurur ile firmalar birlikte bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına dahi makro yardım sunuyor. – BURSA

Share: