“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Şarki Gün Batısı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin, aktiflik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Cet Türbesi’nden yola çıkan ralli ekibinin, mazi Edirne’da kaldığını zaman dahi İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kalaba, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’bile sona erecek ralliye 15 açkı ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını tamlayan Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki farklı medeniyeti aynı arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akilane bir seyahat yani bilinmeyene akilane tıpkı yolculuk diyelim. Zira artık insanlar avantür ve sıdk şovdan hoşlanıyor. Tığ üstelik bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Bıçakçı de planlaması 2019’de başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Maşrık Garp Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği iş birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve ayrımlı ülkelerden avantür severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi zira esasta bu rallinin bittiği dideban Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan olarak planlanmıştı ancak tahril geçişlerindeki tıpkısı mızıka sorunlardan ekolojik ortam tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a büyüklüğünde götüremeyeceğiz ama gönlümüz Orhun’a büyüklüğünde gidecek. Ralli Kırgızistan’bile sonuç bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan evvel işbirliği teşkilatı olduğuna bel eden Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde düz aldığını tabir etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve destekleyici firmalardan temsilciler üstelik aktiflik kapsamında sahneye çıkarak istişare yaptı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar alay malay hatırat fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akıllıcasına hareket fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve uzun yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un peşi sıra 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, elan bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’üstelik başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının peşi sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile bitmeme edecek.

Share: