“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenecek rallide iki gün önce Budapeşte’den yola sâdır 6 ekip, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda methal yaptı.

İl Firez ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk aracılığıyla karşılanan ekiplere, tava döş ve lezzetli ikram edildi.

Geceyi Edirne’da geçiren katılımcılar, sabah Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler’i konuşma etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’de ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Rallide anne amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a yayılmak olduğunu belirten Güler, “Türkçe Cumhuriyetleri bizim için çokça koca. Ezilen, izansız küsurat toplumlara şüphesiz Iri Önder Atatürk liderlik etmişse Türki Cumhuriyetler bile Atamızın izinden gidiyor. Ben önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diyerek konuştu.

Rallinin organizatörü Nadir Serin birlikte rallinin amacının toplumsal niyet vererek kültürler arası diyaloğu yükseltmek olduğunu belirtti.

Rallinin genişlik tafsilatlı etabının Türkiye olması dolayısıyla bundan sonra Türkiye tanıtımına vakar verdiklerini belirten Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’da bir nice turistin sadece İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Doğu-Mağrip Ülfet ve Sulh Rallisi ile bugüne kadar Anadolu’nun tanıtımını çokça ongun yaptıklarını rapor eden Serin, “Bunun dönüşleri bile oldu. O çerçevede bu sene İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 yıl önce başladı bu proje. Güzeşte sene güzergah çalışması yaptık. Bu yıl da başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan bire bir organize.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların vadi aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, bazen ekiplerin İstanbul’birlikte konvoya dahil olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde fotoğraf çektirip kent turu attıktan sonradan İstanbul’a akıllıcasına yola çıktılar.

Kırgızistan’birlikte sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Garp Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde düzenlenen uluslararası organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Hars A.Ş. ile sivil toplum kuruluşları ve firmalar birlikte destek veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının peşi sıra İpek Yolu’nun serencam durağı 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, daha sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin peşi sıra Kırgızistan’üstelik son bulacak.Share: