“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez planlı ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası uğrunda etkinlik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Lüle Taşı, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Şark Gün Batısı Dostluk ve Barış Rallisi Derneğinin iş birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Patal, şöyle konuştu:

“Uzun ve sıkıcı ayrımsız hazırlık sürecinin peşi sıra hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü mugaddi rotalar bir tane bir tane geziliyor. Bursa’bile da o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi henüz bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’dahi son bulacak.”

Eskişehir Taşı, bu organizasyonda yarışmaktan ziyade güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve natürel güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını rapor etti.

Rallinin organizatörü Şark Garp Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin de bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’de rota çalışması yaptıklarını ve bu sene hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Nöbet çokça tafsilatlı ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana gelen olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Biz Maşrık ile Batı yani iki medeniyetin arasında bir güreşçi köprüsü kurmak istiyoruz. Bu birlikte bu kök çalışmalarla evet.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola çıkan katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonra Ankara’ya debi edecek.

Share: