Türe Bakanı Bozdağ ve YANLIŞSIZ Tümen milletvekilleri, Başkan ve Çiçek hakkındaki şikayetlerinden vazgeçti

Türe Bakanı Bekir Bozdağ ve AK Fırka milletvekilleri Mustafa Elitaş, Ahmet Işıklı ile eski milletvekilleri Yahya Doğan, Mehmet Ahu, Abdurrahman Faydalı Kâmil, aynı göstergeç programında kullandığı ifadeler zımnında bozuk Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı İlker Başkan ile çarkıt miralay ve CHP Saylav Dursun Çiçek için açılan davalardaki şikayetlerini anlayışsız çekti.

Bakan Bozdağ ile Elitaş, Aydın, Doğan, Ceylan ve Eksiksiz, avukatları Hüseyin Işıklı tarafından Başbuğ’un, “taşlama” suçundan yargılandığı Ankara 75. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ve Çiçek’in “bühtan” suçundan yargılandığı Ankara 73. Esas Ukubet Mahkemesi’ne arzuhâl gönderdi.

Her iki dilekçede da Başkan ve Çiçek’in müddeiumumilik ve duruşma huzurundaki rapor işlemlerinde, sorun konusu ithamların muhatabının Bozdağ ve gayrı müştekiler olmadığını belirttikleri, bu sebeple şikayetten gerileme kararı alındığı rapor edildi.

Komutan ve Çiçek hakkındaki davaların görülmesine, tamlanan mahkemelerde devam ediliyor.

Davaların geçmişi

Eski Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı İlker Komutan, 2020’de katıldığı bire bir monitör programında, 2009’daki bire bir yasa değişikliğinin, FETÖ’nün direktifiyle hazırlandığını ileri sürmüş, Çiçek üstelik gâh iddialarda bulunmuştu.

Bunun üzerine Bozdağ ile 5 DÜRÜST Partili Mebus adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, Başbuğ ve Çiçek karşı ülkü açılmıştı.

Share: