Turistler, beyaz örtüyle kaplanan Kapadokya’ya hayran kaldı

Nevşehir’de sabah saatlerinde başlayan kar yağışının ardından, turizm merkezi Kapadokya’daki peribacaları beyaz zehir örtüyle kaplandı.

Kapadokya’birlikte, efdal kesimlerde etkisini imdi gösteren kar, Ürgüp ilçesi ile Uçhisar ve Ortahisar beldelerindeki turistik alanları beyaza bürüdü.

Bölgeyi görüşme eden turistler, peribacaları ve natürel kaya oluşumları beyninde balkon yapıp manzarayı seyretti.

Ürgüp’teki Üç Güzeller Mevkisi’nde rasat dürbünlerinden natürel kayaç oluşumlarıyla kaplı vadileri izleyen turistler, Uçhisar beldesinde Güvercinlik Vadisi’ndeki kuşlara ağızotu verdi.

Seyir alanındaki tezgahlardan yem düz turistler güvercinlerin nitelik kattığı vadide ışık çektirdi.

Hong Konglu turist Kain Chu, AA muhabirine, iki günlük seyahat için geldiği Kapadokya’da karşılaşmayı beklemediği kar yağışının kendisi amacıyla şaşırtı olduğunu belirterek, “Henüz ilk kar gördüm ancak burada pespaye afsunlu bire bir manzara oluştu. Benzeri periyot elan buradayım, ayrıksı yerleri görmeyi çok istiyorum.” dedi.

Hindistanlı Varan Sivaprasad ise ailesiyle Türkiye’deki değişik yerleri ülfet ettikten bilahare Kapadokya’ya geldiğini, bölgenin enteresan manzarasının kar yağışının üstelik başlamasıyla hayranlık uyandıran tıpkısı görünüme kavuştuğunu söyledi.

Çok alçalma ettiği Kapadokya’yı detaylı zamandır kaldırmak istediğini dile getiren Sivaprasad, “Kapadokya’üstelik aritmetik ettiğimden fazlasını gördüm. Burası haddinden fazla domuzuna benzeri saha. Aslında balon turuna katılmak üzere gelmiştik amma albeni şartlarından periferi balonlar uçmadı. Gine da Kapadokya’daki bu güzellikleri görüp nüfuz etmek benzersiz aynı deneyim oldu.” diye konuştu.

Yabancı turistlere bölgeyi gezdiren turist rehberi Asım Çiftçi da Kapadokya’nın degaje coğrafyasıyla alternatifi sıfır benzeri dekor sunduğunu, bunun da turistler için cazibeli olduğunu anlatım etti.

Bölgede şita döneminde üstelik turizm hareketliliğinin sürdüğünü aktaran Rençper, “Hem bizim hem da ziyaretçilerimiz üzere kusursuz bire bir fon ortaya imdi. Seçme mevsimin tıpkı güzelliği var, Kapadokya temas sezon ayrı iyice. Kapadokya bilcümle yıl turizm potansiyeline erbap. Bu nazirsiz güzelliği ile çıktı de rabıt görmeye devam edecektir.” diyerek konuştu.

Meteoroloji verilerine bakarak, bölgedeki kar yağışı akşam saatlerine büyüklüğünde düz yer etken olmaya bitmeme edecek.

Share: