Turizmciler Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryolları (TCDD) Nakliyat SAVUŞMAK vasıtasıyla Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin 12 Açıklık’tan önceki başlamasını arzu ediyor.

29 Mayıs 2019’da işletilmeye başlanan Turistik Şark Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Evcil ve ecnebi turistlerin nazik rabıt gösterdiği Turistik Doğu Ekspresi, bakir dönemde evvel seferini Ankara’dan 12 Ara 2022, Kars’tan ise 14 Antrakt 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şark Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini rapor ederek, “Şarki Ekspresi ve Turistik Şark Ekspresi, Kars ve toprak turizminin yetişkin kesim kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şark Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye ağır yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içmece, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Ancak bu trenin seferlerinin ara ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve kesim turizminin hele istemiş olduğu Turistik Maşrık Ekspresi seferlerimizin 12 Boşluk’tan ilk, kış sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması kesim turizmini daha birlikte rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kentteki bir otelin müdürü olan Mehmet Kötü üstelik Kars’ın kış turizmine kısık şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin gücük sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça yetişkin. Alelhusus Turistik Şark Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki eksantrik tıpkısı otelin sorumlusu Senem Sun de otel olarak yekpare hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Şarki Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Maşrık Ekspresi’nin elan erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün da yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi birlik hazırlıklarını yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Turistik Şarki Ekspresi, Ankara’dan hareket ettikten sonra Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: