Turizmde pandemi öncesine periyot, istihdamı hareketlendirdi

Turizmdeki artış dinlence bölgelerinde istihdamı yukarı çekti. Turizmde pandemi öncesine dönüşe geçişle yazlık bölgelerde gelişim bulma fırsatları çoğaldı. Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı en aceleci Antalya ve Muğla’da arttı, eşya ve içecek ile konaklama genişlik fazla istihdam oluşturan madun sektörler oldu.

Turizmde artan dirimsel ve ziyaretçi sayılarının etkisi istihdama yansıdı. Mayıs ayında sigortalı müteharrik sayısının genişlik acul yükseldiği iller, Türkiye’nin turizminde öne çıkan Antalya ve Muğla oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı ikinci çeyrek altın turizm istatistiklerine göre turizm geliri April, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte bir önceki yılın tıpkısı çeyreğine bakarak yüzdelik 190,2 artarak 8 milyar 717 milyon 103 bin dolar oldu. Ağustos bakımından Antalya’ya havayoluyla mevrut gezgin sayısı 7 milyonu aştı.

Pandemiden ilk 2019 yılında 34,5 milyar dolar ile turizm geliri rekoru kıyamet Türkiye’de, sene sonu hedefi 37 bilyon dolar kendisine rötuşlu edildi.

Artan turizm istihdamı fevk çekti

Turizmdeki yakalanan yükseliş ivmesi istihdam rakamlarına olumlu yansıdı. Türkiye Tutum Politikaları Araştırı Vakfı’nın (TEPAV) araştırmasına bakarak Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı sunu hızlı Antalya ve Muğla’da arttı, eşya ve meşrubat ile konaklama arz çok istihdam oluşturan alt sektörler oldu.

Mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı almanak kendisine yüzde 4,6 oranında 1 milyon 15 bin artarak 22,9 milyon olarak gerçekleşti. Mukayyet istihdamı ana düzlük SGK verilerine bakarak, toplam sigortalı çalışanların yüzde 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli etkin grubu almanak yerine yüzdelik 5,3 yani 834 bin arttı. söz konusu grupta yıllık artma oranlarının April 2021’den bu yana umumi namına gerilediği, bu kamer ise sadık miktarda arttığı görüldü.

Esnaf sayısı arttı, rençper azaldı

Rapora göre, bu dönemde esnaf sayısında yüzde 7,6 artma, fellah sayısında ise yüzdelik 9,5 düşüş görüldü. Maraba sayısında teferruatlı süredir süregelen düşüş eğiliminin birlikte, esnaf sayısı Teşrinievvel 2021’den itibaren en acul artış gösteren çalışan sınıfı olup, almanak artım oranı sene başından bu yana ilk defa Mayıs ayında yükseldi. Amme sektöründe sigortalı müteharrik sayısındaki çoğalma ise yüzdelik 1,6 ile mecbur oldu.

Alt sektörlerde kayıt ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile müteharrik sayısı arz haddinden fazla artış gösteren göz olurken, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü strateji etti. Ayrıca, müteferrik ticaret, terbiye ve giysi eşyaları imalatı sektörleri en haddinden fazla istihdam artışı görülen sektörlerden oldu. Özge taraftan, müteharrik sayısı arz acul küsurat kesim yüzde 162,1 ile eş içi çalışanların faaliyetleri sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 36,7 artışla konaklama, yüzde 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzde 22,6 artışla elektronik beyin programlama ve müşavirlik sektörleri takip etti.

En çabuk istihdam artışı Antalya ve Muğla’da

En aceleci istihdam artışı yüzdelik 21 ile Antalya ve yüzdelik 17,2 ile Muğla’nın arkası sıra gelen iller ise Mersin Ağacı (yüzde 9,8) ve Sinop (yüzdelik 9) oldu. Münevver yüzde 8,3 ve Mardin yüzde 7,2 istihdam artışı görürken Artvin yüzdelik 10,9 ile istihdamı sunma çok daralan toprak oldu. – İSTANBUL

Share: