Türk mühendisler çimentosuz harçlarla duvar tasarladı, 30 tonluk tazyik bile yıkamadı!

İnönü Üniversitesi’nde vazifeli Doç. Dr. Müslüm Gaye Maraş’ın öncülüğünde 5 lisansüstü öğrencinin katkılarıyla atılmış malzemeler kullanılarak tonlarca ağırlığa dayanabilen çimentosuz harçlar ile duvar geliştirildi. Defans sanayisinde kullanılması hedefiyle üretilen bu duvarlar 30 tonluk basınca direnç gösterebiliyor.

İLK DEFA TÜRKİYE’DE ÜRETİLDİ

Dünyada ilk olarak Türkiye’de çimentosuz harçlarla üretilen bu duvarlar büyüklük ekonomisine oylumlu yardım sağlamasının beraberinde alelhusus cızık bölgelerindeki duvarlarda kullanılmasıyla cızık güvenliğine balaban yardım sunması bekleniyor.

“AĞIZ AĞIZA ÇEVIK KAYNAKLI MALZEMELERDEN GELİŞTİRDİK”

Üretilen harçtan elde edilen yapı elemanlarının streç aynı çatı kazanması içinde üç farklı tipte bireşimli lifler kullandıklarını anlatım fail, “İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Doç. Dr. Müslüm Hedef Maraş, “Yaptığımız çalışmada yapılarda çimentosuz harçlar ürettik. Bu harçlarda hele son yıllarda tekstil üretiminde iplik fabrikalarında kullanılan lif dediğimiz malzemelerle alay malay bu harçları katarak harçların streç benzeri özellik göstermesini sağladık. Daha sonrasında ise duvarda bu harçları uygulamaya çalıştık. Alışılagelen harçlarla ürettiğimiz zar elemanlarını doldurma esnasında kırımlara maruz bıraktık. Elan sonraları ise bizim atılan materyal ile ürettiğimiz hele maliyeti düşük olan bu harçları kullanarak çatı elemanlarında uygulamaya çalıştık. Buradaki duvarlarımızı yapmamızdaki anne hedefimiz defans sanayisinde kullanmayı hedefledik. Alelhusus çizik hatlarımızda son yıllarda düzenlilik duvarları düz yazı edilmektedir. Bu asayiş duvarlarına mütenavip kullanılmamış zar elemanları üreterek hem atık materyal ile kasaba ekonomisine hem birlikte ülke ekonomisine cesim katkı sağlayacağız. Yaptığımız çalışmalarda projemize destek veren rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay hocamıza bilimsel araştırma proje birimine ve proje ekibime teşekkürname ediyorum. Benimle gelişigüzel proje üstelik 5 lisansüstü öğrencilerimizle çalıştık” dedi.

“28 TONA KADAR DAYANIM GÖSTERDİ”

Ürettikleri duvarların tahminî 30 titrem yüklemeye karşın direnç göstere bildiğini aktaran Maraş, “Piyasada makbul harçlarla yaptığımız üretim aşamasındaki yüklemede cidar elemanları mahmul parçalanırken. Bizim ürettiğimiz harçta ise yükleme esnasında yaklaşık 28 tona büyüklüğünde dayanım gösterdi. Dayanım gösterdikten sonraları da rastgele iri çatlaklar yerine ayrıntılı kılcal çatlaklar oluştu. Alelhusus defans sanayisinde çizgi hattındaki düzenlilik duvarlarında bu harçların kullanılmasıyla alay malay yapı elemanı değme şekilde onarım edilemeyecek. Bizim yaptığımız harçla kılcal çatlaklar acul tıpkı şekilde tamir edilerek çizi hatlarındaki düzenlilik sağlanacak. Yaptığımız çimentosuz harçlarda atılmış malzeme dediğimiz çipo çelik fabrikalarında olan efdal fırın cürufunu kullandık. Bu ağiz ağiza atılan kaynaklı benzeri malzemedir. Bunu çimento hesabına mütenavip kendisine kullandık. Elan sonradan bunları inikat aşamasında solisyonumuzu hazırlayarak ve harcın sünek tıpkı yapı kazanması zarfında liflerimizi kullandık. 3 ayrımlı tipte bireşimli lifler kullandık. Sentetik liflerimiz özellikle ip üretim aşamasında idmansız bap namına kullanılmaktadır. Tığ birlikte bunu yapım sektöründe bu şekilde harçlar beyninde streç bir harç üretmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“ALIŞILAGELEN HARCA GÖRE 10 KAT HENÜZ DAYANIKLI”

Geliştirilen harcın normal çimentolu numunelere nazaran 10 intaç elan fazla dayanıklı olduğunu kaydeden İnönü Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Faziletkâr Lisans öğrencisi Merve Büyüktapu, “Atılan malzemeleri kullanarak 150’ye andıran göstermelik elde ettik. Bu numunelerde gördük ki normal çimentolu numunelerde 3 mega paskala büyüklüğünde maksimum basınç elde ederken. Yapmış olduğumuz atılmış malzemelerden üretmiş olduğumuz numunelerde 30 mega paskala büyüklüğünde yani 10 itmam henüz aşkın dayanım elde ettik. Ayrıca fabrikalardaki atılan lifleri kullanarak elde ettiğimizde bunlarla karıştırdığımızda 55 mega paskala büyüklüğünde basınç elde ettiğimizi gördük. Bu üstelik normal çimentolu numunelere oranla hemen atık malzemeleri kullanarak 10 hatim elan aşkın basınç dayanımı elde ettiğimizi gösteriyor” diye niteleyerek konuştu.Share: