“Türkiye-Azerbaycan Karabağ Cebrail Hukuk Ormanı” üzere direk ve soy sop gönderildi

Azerbaycan’dahi oluşturulacak “Türkiye-Azerbaycan Karabağ Cebrail Ülfet Ormanı” için Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yoluyla hazırlanan amut ve tohumlar yola çıktı.

OGM’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’den Tarım ve Orman Bakanlığı ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı arasında “Tarımda Modern Teknolojilerin Paylaşımı ve Tarımsal Eğitim Üzerine İş birliği Endişe Beyanı” çerçevesinde çeşitli adımlar atılıyor. Bu kapsamda, Karabağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Gösteri Planı’nda düz kayran ormancılık eylemleri arasında bulunan Azerbaycan’ın Karabağ ve Cebrail’deki orman projesi OGM marifetiyle hayata geçiriliyor.

OGM katkısıyla 65 hektar alanda kurulacak “Türkiye-Azerbaycan Karabağ Cebrail Dostluk Ormanı”nda kullanılmak üzere Konya, Eskişehir, Mardin ve Mersin Ağacı orman fidanlıklarından elder çamı, kızılçam, esmer andız, karaçam, sarıçam, fıstıkçamı, Halep çamı, Türk çitlembiği, alıç, ahlat, isfendan, demircik, zamk ağacı, sofora türlerinde 44 bin direk tırlarla gönderildi.

Fidanların birlikte Konya, Eskişehir, Mardin ve Mersin orman fidanlıklarından çam fıstığı, sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam, yalancı akasya türlerinden 150 kilogram yavru birlikte Azerbaycan’a ulaştırılacak.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Karabağ’de baştan dalgalanan Azerbaycan bayrağının altında oluşturacağımız ormanla Cebrail yeniden köklerinden hayat bulacak.” ifadesini kullandı.

Share: