“Türkiye-Çekya Yazma Masa Toplantısı” gerçekleştirildi

Çekya Endüstri ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, Türkiye ile Çekya’nın çapraz ticaretinde 2021’bile 4 bilyon avroyu geçildiğini belirterek, “Kovid yıllarında çok güç bir artış söz konusu oldu bu akıbet paye ümit vadeden bir genişlik. 2022’üstelik elde ettiğimiz rakamlar olağandan beklenti vadediyor.” dedi.

DEİK Umumi Merkezinde, Dış Iktisadi İlişkiler Müesses (DEİK) Türkiye-Çekya İş Konseyi eliyle düzenlenen “Türkiye-Çekya Değirmi Masa Toplantısı” Çekya Sanayi ve Tecim Bakanı Jozef Sikela ve DEİK Başkanı Başarmış Olpak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında mütekellim Sikela, iş birliğinin hem aykırı ilişkiler açısından hem bile bilcümle bölge üzere son kademe makro olduğunu belirtti.

Sikela, enerji, ulaşım, lojistik, makina ve mühendislik alanlarına özel tıpkı önem atfettiklerini, akil teknolojilerin da ziyaretin kapsamında olduğunu dile getirerek, geçmiş Ankara’da Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih

Dönmez ile benzeri araya geldiklerini hatırlattı.

Müzakerelerdeki ana konulardan birinin birlikte erke tedarikini güvenceye kabul etmek şeklinde olduğunu rapor eden Sikela, şunları kaydetti:

“Öncelikle merhale selim için ve sonradan ekonomiler üzere bire bir güvenceyi keşfetmek ve bunun erişilebilir ayrımsız fiyattan yapılması gerekiyor. Bu düzlük akıbet kademe azimli olduğumuz benzeri alan. Bu alanda iş birliği yapacağız, sadece zaman değil, gelecekte bile bu şekilde olacak. Türkiye piyasası 80 milyondan fazla tüketiciye cemaat olan bir ortalık ve Çek Cumhuriyeti’nin esas ticari ortaklarından bile ayrımsız tanesi. Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı ihracatta sonuç 5 yıllık ant ortamında sonsuz tıpkı iyilik var. Benzeri şekilde kopça tecim de 2021’dahi 4 milyar avroyu esbak durumda. Kovid yıllarında çok dokunaklı benzeri artım söz konusu oldu ve bu sonuç adım beklenti vadeden benzeri boyut. Bu rastgele sene düzenlemek istediğimiz benzeri öz. 2022’birlikte elde ettiğimiz rakamlar ziyadesiyle ümit vadediyor.”

Çek Cumhuriyeti’nin AB’nin zaman başkanlığını yürüttüğünü, Çekya’nın Başkanlığı’nın kimi güçlüklerle birlikte başa çıkmaya çalıştığını, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarının enerji fiyatlarını artırdığını ve küresel piyasaları birlikte etkileyen ayrımsız molekül haline geldiğini rapor eden Sikela, Gümrük Birliği, ara sınav politikaları, izinler ve ulaşım üstüne dahi mesail bulunduğunu ve bunun birlikte farkında olduklarını söyledi.

Sikela, zorunluğu trafiği vakit kaybetmeden güvenlik maksadıyla değil, siyasi apayrı amaçlarla de tenkis etmek durumunda kaldıklarını anlatarak, “Bu ilişkilerimiz zemininde bu izinlerin 6 bin civarında artırılmasını istedik. Bu tabiatıyla tam değil ancak Çek Cumhuriyeti’nde bu oldukça kırılgan ve siyasal tıpkısı konu. 50 binden fazla tır ve kamyon haftalık yerine ülkeyi geçiyor. Yıllık 6 milyonluk ayrımsız transitten bahsediyoruz.” şeklinde konuştu.

Sikela, karşılıklı kendisine iki ülkenin beklenti vadeden ortaklar olacağını sözlerine ekledi.

“Çekya pazarı Türk firmalar için adeta bibi keşfedilmeyi bekliyor”

DEİK Başkanı Nail Olpak birlikte toplantının iki talih beyninde ekonomik ilişkilerin artırılması amacıyla önemli tıpkı girişim olacağına inandığını belirterek, ülkeler arasındaki düet ilişkilerin, hem dostça biçimde hem bile çeşitlilik içerisinde sürdüğünü, konuşu alanda bile bunun karşılığını gördüklerini söyledi.

Olpak, iki ülke arasındaki ticaret hacmini henüz birlikte artırmayı hedeflediklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Icra Vekili ve heyeti burada. Bizler önerilerimizi kendilerine ileteceğiz, onlar üstelik bizim önümüzü açacaklar, sonrası hareket dünyasına ait. Bu sebeple önümüzü elan hızlı açacağına inandığımız biraz hususu söylemek isterim. Öncelikle tığ haddinden fazla konuşuyoruz ama çaremiz namevcut bunu tabir etmeye bitmeme edeceğiz. Tığ diyoruz ki Türk iş insanlarına yönelik vize ve tırlarına müteveccih geçiş karnesi kolaylığı iri ehemmiyet taşıyor. Aramızda Gümrük Birliği var, mallar erkin, o malların ticaretini yapacak aksiyon insanları sarp görüyor, o malları taşıyacak olan tırlar engel görüyor. Çokça yararcı ayrımsız yaklaşık gelmiyor bize. Tığ siyasetçi değiliz ama bunu inandırmak isterim. Çekya pazarı Türk gelişim dünyası için söylüyorum, adeta keşfedilmeyi bekleyen tıpkı fırsatlar barındırıyor. KDV mevzuatından başlayarak o avantajlarından faydalanıp Avrupa üstüne Çekya üzerinden, Çekya’de ticaret yaparak gidebileceğimizi anımsamak istiyorum. Bunu söylerken biz de Türkiye yerine cıvıl cıvıl aynı üretim ve envestisman ast yapısına sahibiz. Bence bunun yanı sıra dahi kovid döneminde tedbir zincirini bozmayarak bu yapımız haddinden fazla öne daha çok. Bu sebeple henüz çok Çekya yatırımını dahi aramızda bürümek bizim birlikte arzumuz.”

Çekya’dahi zir yapının yenilenmesinin eke bir ruzname olduğunu, bu noktada Türk beceri müşavirlerle müteahhitlerin tecrübesinin ortada olduğunu, elan çok projede düz almak istediklerini nâkil Olpak, Çekya’nın projelerde BOT ve PPP modellerini infaz etmek istediğini, bu konuda Türkiye’nin degaje tıpkısı deneyimi olduğunu, DEİK içerisinde dahi bir PPP Komitesi bulunduğunu, Çekya’nın ilgili kurumlarıyla bu konuda ayrımsız faaliyet grubu kurarak iş birliği yapabileceklerini aktardı.

Olpak, bugünler birlikte hem yeşil hem da sayısal dönüşümün konuşulduğunu aktararak “Bunlara basamak uydurmak geçişsiz. Gayrı taraftan enerji arzındaki mesail nedeniyle gündemimizde olan yeşil antant sebebiyle kenara atık çekirdeksel enerjinin serencam günlerdeki şartlar cihetiyle zaman artık az daha yeşil enerji kaynağı kabul edildiği bire bir süreçteyiz. Fosil yakıtlardan uzaklaşalım dediğimiz dönemden neredeyse kömürü imdi masamızın başına koyduğumuz bir sürece gelmeye başladık. Bunları da dolgunca değerlendirmeli ve hareket birliğimizi bu noktalarda mebzul güçlendirmeliyiz diyorum. Bu sebeple üstelik kendileri gün başkanı olduğu üzere Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunu da bir defa daha hatırlatmak istiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıda, Çekya Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy ile DEİK Türkiye–Çekya İş Konseyi Başkanı Uca Şanlı bile birer müzakere yaptı.

DEİK ile Çekya Ticaret Odası Beyninde 2Eylem Planı” Anlaşması’nın DEİK Başkanı Başarmış Olpak ve Çekya Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy beyninde imzalanmasının arkası sıra derinti basına kapalı namına bitmeme etti.

Share: