Türkiye El Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası başladı

Bayburt Valiliği, Belediye Başkanlığı, Bayburt Üniversitesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye Umum Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası” başladı.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Busenaz Sürmeneli Spor Salonu’nda planlı şampiyonanın açılışında, iyice bir organizasyona ocak sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bayburt’un el oyunları üzerine Türkiye’de çok şanlı başarılara imza attığını tamlayan Epcim, “Bayburt barları dediğimiz umum oyunlarımız çokça iddialı, çok sunturlu oyunlar. Zaman Türkiye’nin her yerinden gelen çokça zer el oyuncusu gençlerimiz var. Canan gençlerimizi ahali oyunlarımıza, milli kültürümüze topluluk çıkmalarından çevre tebrik kartı ediyorum. imdi dahi Bayburt olarak bu ve ayrımsız etkinlikleri değme ant yapabileceğimizi ifade ediyorum.” dedi.

Uray Başkanı Hükmü Pekmezci üstelik Bayburtlular olarak Anadolu’nun herhangi bir bölgesinden gençleri ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Tığ ulus namına bahtiyar olduğumuz antlaşma dilimlerinde bar tutarız, halay tutarız, horon tutarız, efe oynarız. Tığ mutlu olduğumuz zamanlarda bir olmanın, bu arada olmanın ruhu içerisinde cereyan ederiz. Zaman burada Anadolu’nun dört bir yanından aramıza katılan arkadaşlarımız var. Tığ Bayburtlular adına böyle güzellikleri ilimizde görmekten nazik mutluluk duyuyoruz.”

THOF Başkanı Suat Aksoy bile şampiyonayı Bayburt’ta yapmaktan hava duyduklarını söyledi.

Konuşmaların peşi sıra yıldızlar anadan görme düzenlemesiz dalda Diyarbakır, Adana, Vazıh, Trabzon, Denizli, Erzurum, Van, Gaziantep, Sivas, Artvin ve Samsun yörelerine ilişik umum oyunları gösterilerini sergiledi.

Açılış törenine, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Toyluk ve Spor İl Müdürü Gaybubet Köse ile vatandaşlar katıldı.

Şampiyona, ferda gerçekleştirilecek yıldızlar geleneksel düzenlemeli dip yarışlarının arkası sıra sona erecek.

Share: