Türkiye İnovasyon Haftası

TÜRKİYE İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonları Bergüzar Töreni’nde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Acun ihracatından elan fazla pay alabilmenin yolu Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye dayalı istihsal ile markalaşmadan geçmektedir. İnovasyona nazik ehemmiyet atfediyor, firmalarımızın global pazarlarda uzunluk göstermelerini sağlıyoruz dedi.

Tecim Bakanlığı destekleriyle, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sülale sahipliğinde ‘İnovasyonun Bakir Yüzyılı’ teması ile planlı Türkiye İnovasyon Haftası, Körfez Kongre Merkezi’nde zaman başladı. Yarına büyüklüğünde bitmeme edecek programın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Programda, İnovalig Şampiyonları Armağan Töreni üstelik düzenlendi. Törene, Reisicumhur Erdoğan’ın yanında, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TİM Başkanı Mustafa Gültepe de katıldı.

FİRMALARIMIZIN GLOBAL PAZARLARDA UZUNLUK GÖSTERMELERİNİ SAĞLIYORUZ

Burada konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Dünya ihracatından elan çok hisse alabilmenin yolu Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye dair istihsal ile markalaşmadan geçmektedir. Nezaret yerine envestisman, istihsal, ihracat zincirinin kazançlı nema ve denge üzere kritik olan dış satım halkasında ayrışık politikalar ve desteklerle etken şekilde fariza alıyoruz. Bu itibariyle inovasyona iri önem atfediyor, firmalarımızın tasarıma dayalı ve markalaşma yönü öne sâdır faaliyetlerine müteveccih tasarladığımız çap destekleriyle küresel pazarlarda kamet göstermelerini sağlıyoruz dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ TÜRK MALLARINI DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA İHRAÇ ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR

Bakan Muş, Toptan tedarik zincirlerinde çalışkan fiyaka oynayan dünyanın evvel 20 ekonomisi içerisinde global bire bir üretim merkezi olan ve yabancı sermayenin dahi gösterişli ilgisini calip Türkiye’nin inovasyona dayalı ürünleriyle elan dahi ilerlemesi amacıyla bakanlığımızın oylumlu çalışmaları bulunmakta. Türkiye ekonomisi, üretmeye, istihdam sağlamaya ve Türk mallarını dünyanın ciharıyek yanına ihraç etmeye devam etmektedir. 2000 yılında küresel mülk ihracatından Türkiye’nin aldığı behre olan yüzde 0,43’lük payımız 2022 yılı itibariyle yüzdelik 1,03 seviyesine yükselmiş bulunuyor. 2002 yılında 36,1 milyar dolar olan dolar ile büyümeye yüzde 1,7 nokta yardım veren ihracatımız geçen sene 6 kattan fazla artarak 225 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrımsız yıl büyümemiz olan yüzdelik 11,4 oranına 50 yılın yeryüzü faziletli performansını yakalamış ve ihracatın katkısı yüzde 5,3 nokta olmuştur diye konuştu

İHRACATÇILARIMIZA ALTERNATİF ÜLKELERİN KAPISINI AÇACAĞIZ

Bakan Muş, Odağında markalaşma, hedefinde Türkiye’den acun markaları çıkarma olan Turquality ve e-Turquality Bindi programı kapsamında bir nice firmamızı destekliyor ve bu programı daha etkili ayla getirecek kurgular üstünde çalışmaya bitmeme ediyoruz. Destek mevzuatımızı biricik ayrımsız bina altında topladık. Özellikle KOBİ’lerimiz koyulmak için değme seviyede ihracatçımıza ihracata tedarik aşamasından küresel marka olmaya büyüklüğünde ihracatın her aşamasında verilen destekleri yeniledik, güçlendirdik. Arsıulusal ticaretteki mütebeddil trendleri ve ihtiyaçları dikkate alarak bakir destek mekanizmalarını ihracatçılarımızın hizmetine sunuyoruz. Orak Ayı ayında kamuoyuyla paylaştığımız Irak Ülkeler Stratejisi kapsamında hazırladığımız 328 Eylem Planı haddinden fazla kapsamlı ve iddialı aynı kere haritasıdır. Bu takip ile ihracatımızın menzilini artırarak ihracatçılarımıza geleneksel pazarlarımızın ötesinde almaşık ülkelerin kapısını açacağız. Avrupa’bile başlayan duraklık geçtiğimiz yıl hazırlıklarına başladığımız bu stratejimizin hangi büyüklüğünde akilane olduğunu gözler önüne sermektedir ifadelerini kullandı.

Bakan Muş’un konuşmasının ardından, İnovalig KOBİ ölçeğinde 5 farklı zümre şampiyonu, toplam 25 firmaya TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank marifetiyle ödülleri arz edildi.

Share: