Türkiye, kriket sporunda dünyada kortej sahibi oluşmak istiyor

Dünyada bir nice ülkede makro benzeri spor olan kriketin Türkiye’birlikte yaygınlaştırılması için çalışma yürütülüyor.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanlığının cıvıltı programında kayran düzlük “2022 Türkiye Iri Erkekler T20 Arsıulusal Kriket Hukuk Turnuvası” Dalaman’üstelik yapılıyor.

Türkiye Kriket ve Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığı (TİKA) organizasyonuyla yapılan turnuvaya, Türkiye Kriket Takımı, Ottoman C.C. Kriket takımı (Güney Afrika), Zeytinburnu Türkmenler Kriket takımı ve İstanbul Kriket Spor Kulübünden tahminî 100 sporcu ve beceri kadro katılıyor.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Kriket Asbaşkanı Hasan Çakılı Alta, AA muhabirine, Türkiye’de ilk kez yaptıkları uluslararası turnuvanın kendileri amacıyla haddinden fazla heybetli olduğunu kaydetti. Bu sporun ülkede gelişmesi ve tanınırlığını artması için çalıştıklarını tamlayan Alta, “Türkiye’üstelik kriket 12 yıldır oynanıyor, dünyada 8 mutluluk bu anlamda önde. Biz dahi bu yola süzülmek istiyoruz. Bizim amacımız erkelerde ve kadınlarda 19 yaş şeş takımlarımızla dünya klasmanında yer almak.” dedi.

Alta, kriketin oyuncuya, hakeme, seyirciye tevakki etmek gösteren dünyada eskiden beri oynanan bire bir spor olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’birlikte tahminî 50 ekol takımının müsabakaları bulunduğuna dikkati çekici Alta, bu yıl bu kopya iki katına çıkarmaya çalıştıklarını tabir etti.

2024 yılında Türkiye’ye uluslararası tıpkı kodifikasyon ahzetmek için say yürüttüklerine belen eden Alta, “Bunun amacıyla dahi emek yürütüyoruz. Geçmiş çocuklarımıza bu sporu telkin etmek amacındayız. İnşallah bunu dahi başarırız.” diye konuştu.

“140 almanak Osmanlı Kriket Kulübü Türkiye’da turnuvaya katılıyor”

Ottoman C.C. Kriket Kulübü Genel Sekreteri Fareed Abrahams ise Osmanlı’nın adını haiz kulüplerin Güney Afrika’nın bildirme bozuk kriket kulüplerinden biri olduğuna dikkati çekerek, bu sporu Türkiye’üstelik oynamaktan nazik bahtiyarlık duyduklarını dile getirdi.

Kulüplerinin 19. yüzyılın ikinci yarısında Güney Afrika’bile açılan Osmanlı Mütedeyyin okullarında yetişen çoluk çocuk yoluyla 1882’da kurulduğunu vurgulayan Abrahams, dünyada Müslümanlarca kurulan önce hevesli spor kulüplerinden biri olmasının beraberinde ülkede “beyaz zehir olmayanlar yoluyla kurulmuş önceki kriket kulübü” olma özelliği taşıdığını dile getirdi.

Abrahams, TİKA sponsorluğunda yenilenen spor tesislerinin, kulübün akıbet yıllarda yaşadığı yükselişe haddinden fazla balaban katkılar sağladığını, Muğla’daki turnuvaya katılmaktan dahi bu anlamda şişman haysiyet duyduklarını söyledi.

Kriketin dünyada çok tanıdık, yaygın benzeri spor olduğunu anlatan Abrahams, şöyle konuştu:

“Türkiye’üstelik kriket yıpranmamış başlayan tıpkısı spor. Umarım bizim Türkiye’ye gelişimiz ve yaptığımız müsabakalar Türkiye’üstelik kriket algısının yayılmasına yardımcı olur. Kriket, dünyada çokça bildik, makro bir baziçe. Alelhusus İngiliz Milel Topluluğu üyeleri ülkeleri içerisinde haddinden fazla yaygınlaşmış bir oyun. İngiltere, Hindistan, Pakistan, Batı Hint Adaları, Cenup Afrika üzere ülkeler kriketin liderliğini yapmakta. Sair taraftan Hollanda ve Türkiye’de bu sporda eskimemiş kullanılmamış gelişen branşlar arasına giriyor.”

-Kariyer sporu namına görülüyor

Kriketin ayrıksı büyük sporlarda olduğu kadar iri hedefleri olan bir spor dalı olduğunu vurgulayan Abrahams, özellikle ayak topu, ragbi kabil sporların dünyada degaje olduğu ayrımsız ortamda kriketin üstelik ayrımsız kulvarda olduğuna dikkati çekti.

Son zamanlarda kriketin bire bir kariyer sporu haline geldiğini tamlayan Abrahams, “Oyuncular özellikle zat ülkelerinde yerel liglerde oynayıp sonra eyalet sonraları talih liglerinde oynayarak milli takıma seçilmeyi hedefleyip milli takımda kendi milletini temsil etmek için çalışıyor. Hele yeni gelişen bu dünya zarfında kriket sporunda da iri sporlarda olduğu kadar nukut üstelik kazanmaya başlayınca oyuncular kriketi bir kariyer sporu olarak görmeye başladı.” dedi.

Abrahams, önümüzdeki dönemde Cenup Afrika’dahi Türk takımlarını konuk etmeyi planladıklarını anlatım etti.Share: