Türkiye, saat 18.57’de AFAD’ın düzenleyeceği zelzele tatbikatına odaklandı

Çök-Uyum-Tutun tatbikatının gerçekleşmesi için dakikalar kaldı.Günler ilkin duyurulan deprem tatbikatı karşı açıklamalarda kâin Icra Vekili Soylu açıklamalarında, “İlk yol tıpkı talih tatbikatı yapacağız. Radyolar manevra anonsu geçecek, televizyonlar manevra anonsu geçecek. Kendiliğinden namına duyuru geçilecek. Kurulan sistemden tekmil Türkiye’ye benzeri anda sıkıntı gelecek.” ifadelerine yer vermişti. Evet tatbikat saat kaçta ve nasıl yapılacak? İşte umum detaylar

ÇÖK-AKORT-TUTUN TATBİKATININ AMACI HANGI?

AFAD marifetiyle paylaşılan hareket tatbikatı kılavuzunda şu ifadelere düzlük verildi: “12 Son Teşrin 2022 tarihinde saat 18.57’da gerçekleştirecek Çök – Kapanca – Tutun Tatbikatımızın amacı; afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı adlandırmak, budun yerine afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak makul davranışlara yapmak, toplumun temas kesiminde kıran farkındalığını yaygınlaştırmak ve yerleşik ayla getirmektir. Tatbikatımızın adını; Yer Sarsıntısı Hatırat Ülke Tatbikatı (Çök-Fent-Tutun) olarak belirledik.”

TATBİKAT NE AHIT, NEREDE VE SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Deprem tatbikatı bugün saat 18.57’birlikte, Icra Vekili Aristokrat başkanlığında AFAD Riyaset Binası ve 81 ilde ise Vali ve Kaymakamların koordinesinde ayrıca Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eş zamanlı yerine gerçekleştirilecek. Türkiye Kıran Müdahale Planı (TAMP) bu kapsamda faaliyete geçirilerek, afet gruplarının en son dozaj temsilcileri AFAD Başkanlığı, Model binasında toplanacaktır. Deprem tatbikatı esnasında, Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş ve Erzurum ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çalışkan bağlantılar yapılacak ve 81 ilde, valilerin bulunduğu alanlardan etkili fon aktarımı yapılacak.

TATBİKAT NASIL DUYURULACAK?

Vatandaşlara tatbikatın başladığını açıklamak için; Haber Ahiz ve Yayma (HAY) Sisteminden Brifing SMS’i gönderilecek. Gine Bilgi Kabul Etme ve Ifşa Sistemi üzerinden Dirimsel Ihtar Bildirimi (CMAS) gönderilecek. Duyduğunuz sesle alay malay şu uyartı yapılacak: AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda eksiksiz ülkede Yer Sarsıntısı Hatıra, Çök-Intizam-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.

CAMİLERDEN SESLİ BİLDİRİM YAPILACAK

Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine sınırlanmış camilerinden sesli ihbariye yapılacaktır. TRT radyo yayınlarında, tatbikata ait brifing anonsu otomatik olacak şekilde yayınlanacak. Dinleyeceğiniz sesli duyuru, merkezi duyuru sistemleri ile radyolarda yayınlanacak.

ANONS İÇERİĞİ

AFAD Manevra bilgilendirmesidir. Şu anda bütün ülkede Sarsıntı Andaç, Çök-Tertip-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır. TRT’ye ilgili televizyon kanallarında tabiatıyla olacak şekilde; farklı hususi televizyon kanallarında ise manipülasyon ile ekranda gördüğünüz tatbikat ihtar mesajı yayınlanacak. temas huysuz durumla karşılaşmamak hesabına; Sivil Defans İkaz-Alarm Sireni ve Ivedi Uzanım Araçlarının Sirenleri kullanılmayacak.

AFETLERDE HAYATINI KAYBEDENLER ANILACAK

Tatbikatın sonlandırılmasının akabinde; hem Düzce Depremi’nde hem bile ülkemizde meydana gelen parçalanmamış afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız amacıyla AFAD Başkanlığında, 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dua yapılacak.

Share: