“Türkiye Yüzyılı” içtimai politikalar kitabı “emare pusula” olacak

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile yaptığı icraat kapsamında içtimai politikalar kitabı çıkartacak.

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Yerleşmiş Komutan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “Sosyal Politikalarda 7 Toprak 7 İl” programı kapsamında geldiği Edirne’de, AA muhabirine, asamble üyelerinin ziyaret ettikleri illerde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kamu kurumlarının yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Mardin, Konya, Artvin ve Van’ın ardından Edirne’nin mülakat edildiğini aktaran Işıkhan, “Görüşmelerimizde çözülemeyen sorunları belirlemeye çalıştık. Bu veriler bizim üzere çok kebir, bunları içtimai politikalar stratejisine dönüştürüyoruz ve seçme ile ilişkin tabir tutuyoruz.” dedi.

Işıkhan, İzmir ve Hatay’daki görüşmelerin peşi sıra devletin serencam 20 yılda ortaya koyduğu toplumsal politikaların özetinin düz aldığı tıpkısı mektup çıkaracaklarını dile getirdi.

Betik kasımda çıkacak

Kitabı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile hazırlayacaklarını belirten Işıkhan, şöyle bitmeme etti:

“Bu kitapta yıpranmamış yüzyılın içtimai politikaları olacak. Aileden tutun yavru, engelli, yaşlı, dezavantajlı gruplar, eski hükümlülere yönelik politikaların özeti kayran matlup. Kitabımızı kasım ayının ortasında çıkarmayı düşünüyoruz. 2023 vizyonuna yönelik ihtiyaçlarımız nedir, gelecekte ne risklerle karşılaşacağız. Söz Gelişi dezavantajlı gruplar içerisinde bağımlılık çokça mehabetli bahis haline gelmeye başladı. Biricik ebeveynli aileler, uygulayım bilimi bağımlılığı üzere sorunlar bizim gelecekte karşılaşabileceğimiz risklerin belirlenmesi noktasında da böyle tıpkı uyanıklık çizdik. Kitap birlikte hakeza toparlayıcı, emsal ve beyyine niteliği taşıması açısından bizim çalım duyacağımız bire bir nişane olacak.”

Prof. Dr. Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizmiş olduğu vizyonun asamble için çokça kebir olduğunu vurguladı.

“Türkiye Yüzyılı”nda sosyal politikaları daha ileriye taşıyacaklarını anlatım eden Işıkhan, şunları kaydetti:

“Binlerce yıllık bayrı tıpkısı geçmişten geliyoruz ama bol bolamat ötesi çağdaş toplumları de geçerek vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, hak büsbütün, içtimai adaleti ve eşitliği sağlayacak şekilde politikalar üretiyoruz. Vatandaşımızın mütebeddil, gelişen gerekseme duyduğu sorunları biz fora etmek zorundayız. Elan çağcıl bir düzeye aksetmek için kül garaz vatandaşımızın hayat kalitesini bir dip noktaya sarmak.”

Share: