Türkiye’de 10 ayda 17 bin hareket meydana geldi

Kıyamet ve Evgin Uzanım Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, devlet genelinde yılbaşından bu yana meydana gelen kestirmece 17 bin depremin 2 bininin son bire bir ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’birlikte Kuzey Rum, Doğu Küçük Asya ve Iye Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi kalkmak üzere 3 temel kırık hattı ile 485 çalışkan kırık bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin az daha değme noktasında hareket riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve üst büyüklükte yer sarsıntısı üretme potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’de yılda sayı farkı 24 bin deprem olduğunu aktararak, “2022’birlikte, bugüne kadar 17 bin civarında ve serencam tıpkı ayda 2 binin üstünde zelzele ölçümlemesi yapıldı. O da bu coğrafyada depremlere ne kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bütün illerimizde 1443 sarsıntı istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem dahi yandaki ülkelerdeki depremleri anlık olarak strateji ettiğini belirten Sezer, “Bütün illerimizde 1443 zelzele istasyonumuz var. Avrupa’de istasyon sayısı bakımından 2’nci sıradayız. Çok etkili şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim deprem strateji yerimiz var. Orada dahi arkadaşlarımız 7 devir 24 saat say ve çözümlemeler yapıyor. Enstantane olarak herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kent merkezinden hareketli fay geçen devlet sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Yıldız Küçük Asya Fay Hattı ile Veli Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Şark Küçük Asya Fay Hattı’nda 4 ve sair faylar üstünde 8 koyulmak üzere 24 ilin doğrudan site merkezinden faal kırık geçiyor. Antrparantez 80’den fazla ilçe dahi aracısız canlı kırık hatları üzerinde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Işıklı, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Kuzey Anadolu Kırık Hattı, Küçük Asya’yu uçtan uca sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Şimal Rum Kırık Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi kadar uzanıyor.

Doğu Anadolu Kırık Hattı’nın da Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında kısaca 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Veli Bölgesi Graben Sistemi yerine adlandırılan kırık sistemi ise Mağrip Rum’da kısaca 120 bin kilometrekarelik alanda düzlük alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve beden büyüklükte 128 hareket yaşandı

Türkiye’de sonuç tıpkısı ayda meydana gelen 2 bini aşkın depremden 13’ü, 4 ve beden büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’bile yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 yerine kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kısaca 17 bin depremin 128’i, 4 ve eğin büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler çoğunlukla Veli Bölgesi, Şark Küçük Asya Kırık Hattı ve Doğu Küçük Asya Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve mümasil çevresinde 1900’den bugüne kadar 6,5 ve üzeri büyüklükte 85 yer sarsıntısı meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede aheste fert ve dünyalık kaybına neden oldu.

Share: