TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 kişi yaralandı, 214 sevimli de hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Güvenlik Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, eylül ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan ilçe görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i kişioğlu, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı oluşmak üzere toplanmış 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 birey yaralandı, 214 birey dahi hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e daha çok. Eylül ayında genişlik haddinden fazla kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem evladı, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplanmış 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Yer birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 sürücü alkollü olarak çevirgeç kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 gidiş geliş cezası uygulandı. 125 bin 856 açar ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli bile meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tutum halindeki iki kişinin üzerine defa kenarındaki bire bir ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 sevimli belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’bile sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, mutedil refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına bırakmak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gine sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle giden ayrımsız gelgeç çarptı. Palyatif, otomobilin çarpmasıyla yaklaşık 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN SIK TANIDIK GÜDÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında en yoğun tanidik güdücü hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını defa, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap boğaz ve kaplamanın elverişsiz olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve tahrifat kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönem kurallarına uymamak, al çerağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez trafik işareti bulunan yerlere bürümek, geçici ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı kararlaştırmak, alkollü olarak vasıta bürümek, şiddetli müstacelen komütatör kullanmak, mürur yasağı olan yerlerden dökmek ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere otopark buyurmak.?

Share: