Türkiye’de bulaşan olmayan hastalıklardan ölümlerin 2025’e büyüklüğünde yüzde 25 azaltılması hedefleniyor

Edirne Esenlik Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Sebep, Türkiye’de bulaşan sıfır hastalıklardan ölümlerin 2025’e kadar yüzdelik 25 azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne İl Keyif Müdürlüğü yoluyla Saraçlar Caddesi’nde stant kuruldu.

Stantta sağlık çalışanları eliyle vatandaşların tevettür ve şeker ölçümleri yapıldı, bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Sebep, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın bilcümle çalışmalarını umum sağlığını dulda ve daha birinci sınıf tıpkısı sağlık hizmeti sunarak uzun ömürlü aynı cemiyet hazırlamak üzerine kurduğunu söyledi.

Birinci ve ikinci basamaklarda afiyet hizmeti verildiğini belirten Saika, afiyet sisteminin genişlik şanlı parçalarından birinin eş hekimleri olduğunu ve vakayiname hastalıkların taranması ve takibinde familya hekimlerinin heybetli icraat yaptığını vurguladı.

Sebep, bulaşan sıfır kronik hastalıklardan dolayı milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini tabir etti.

Kronik hastalıkların önlenmesinde erken tanılama ve tedavinin önemine değinen Sebep, şunları kaydetti:

“Alelhusus 18 yaşından sonraları senede en bir iki ayrımsız yol kanı çevresi, boy-kilo ve tansiyonumuza baktırmamız lazım. Bunun amacıyla eş hekimimize başvurmamız lazım. Alelhusus 40 ve 65 yaşından bilahare süreğen ihtisas hastalıkları açısından zaruri tetkiklerimizi ocak hekimimize başvurarak yapmamız lazım. Kovid-19 bulaşıcı bire bir çor ama kronik önsezi hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, obezite ve diyabet kabil emraz bulaşıcı sıfır emraz.

Bulaşıcı olmayan emraz dünyadaki sunma heybetli ölüm sebeplerinden biri. Afiyet Bakanlığı namına bulaşıcı sıfır hastalıklardan ölümleri 2025’e kadar yüzdelik 25 oranında hafifletmek kadar hedefimiz var. Bu hedefte genişlik koca mekanizma birinci adım ev hekimleri. Çokça altın ve kalifiye ocak hekimlerine sahibiz. Bizim ricamız vatandaşlarımızın vakayiname hastalıkları için yer beş altı ayrımsız misil karı hekimlerine başvurmaları ve takiplerini yaptırmaları. Böylece elan kaliteli ve henüz tafsilatlı ömürlü aynı toplum oluşturmayı hedefliyoruz.”Share: