Türkiye’de yakalanan DEAŞ’ın sanki peş düzem yöneticisi tutuklandı

Itimat Umumi Müdürlüğü ile İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla Türkiye’de yakalanan DEAŞ’ın yeryüzü makro neymiş dip düzey yöneticilerinden “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” harf ünlü yıldırıcı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai tutuklandı.

İstanbul Terörle Uğraş ve İstihbarat bölüm müdürlüklerindeki işlemleri tamamlanan ve bu sabah İstanbul Adliyesi’ne gönderme edilen berbat, soruşturma savcılığına çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Düzenli Taksirat Anket Bürosu savcılığı vasıtasıyla ifadesi alınan karanlık, “Anayasa’yı ihlal” suçundan tutuklanma talebiyle İstanbul Gümrük Kolcusu Sulh Ukubet Hakimliği’ne gönderme edildi.

Şüpheli avukatı eşliğinde İstanbul Gözcü Barış Ukubet Hakimliği’nde yapılan sorgusunun arkası sıra “Anayasa’yı ihlal” suçundan tutuklanarak Marmara Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

Hakimlik kararında, şüphelinin örgütün 2014 yılında Musul’u ele geçirmesiyle ilgili idari fariza üstlendiği, örgüt yönetiminin şüphelinin “Şeri hususiyet” bilgisinden ve fetvalarından faydalandığı belirtildi.

Önce neymiş eğitim bilimi bakanı bilahare da “kadıların kadısı” görevi üstlenen şüphelinin it canlı çok sürtüşme üstüne kararlar verdiği kaydedilen kararda, şüphelinin örgütün sergerde yoluyla dip dozaj görevlere hazırlandığı aktarıldı.

Örgütün elebaşlarından Abdullah Kardaş’ın ölümünün ardından Mürekkep Uluslar Düzenlilik Konseyi’nin raporlarında belirtildiği üzere örgütün yıpranmamış liderinin çirkin Sumaidai şeklinde açıklandığı kaydedildi.Share: