Türkiye’nin bildirme büyük akarsu şeş ışık sergisi Balıkesir’de

– Türkiye’nin yer iri su altı ışık sergisi Balıkesir’üstelik

Büyükşehir, Ayvalık’ın su şeş dünyasını dünyaya tanıtıyor

BALIKESİR – Ayvalık’ın eşsiz akarsu şeş güzellikleri ve kırmızı mercanlarından oluşan Türkiye’nin sunu şişman akarsu altı fotoğraf sergisi; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Akarsu Şeş Sporları Federasyonu gelişim birliğinde Hanay Kurultay Merkezi’nde açıldı. Ülkenin önde mevrut su şeş ışık ve videoteyp sanatçıları yoluyla çekilen görüntüler; betik ve tanıtım filmlerine dönüştürülecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Akarsu Şeş Sporları Federasyonu hisse senedi birliğinde; 29-30 Ekim günlerinde, Ayvalık İlçesi’ndeki sualtı bio çeşitliliği ile kırmızı mercanlarını takdim etmek ve tevsik etmek amacıyla gerçekleştirilen akarsu şeş görüntüleme etkinliğinde çekilen 50 fotoğrafın sergilendiği Türkiye’nin en büyük su şeş ışık sergisi, Hanay Kongre Merkezi’nde açıldı. Türkiye’nin önde gelen su altı fotoğraf ve videoteyp sanatçıları marifetiyle çekilen görüntüler, kitap ve tanıtım filmlerine dönüştürülerek Balıkesir’in akarsu şeş zenginliği tam dünyaya tanıtılacak.

Akarsu altı zenginliği tanıtılacak

Dünyada hoppadak bire bir eşi İtalya’nın Portofino kentinde mevcut ve keşfedilmeyi muntazır al mercanların birbirinden güzel fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışında mütekellim Balıkesir Üniversitesi Olgun Literatür Fakültesi Öğretim Yardımcısı Doç. Dr. Gönül Türker, Ayvalık’ta kırmızı mercanların varlığını 2014 yılında keşfettiklerini tabir etti. Doç. Dr. Türker; al mercanların korunması, varlığını sürdürebilmesi ve dalış turizminin geliştirilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi özellikle almak üzere bir nice paydaşla teşrikimesai halinde icraat yapıldığını kaydetti.

Boot Duesseldorf’ta da sergilenecek

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Oğuz Aydınlık ise Balıkesir’birlikte, federasyona sadık 11 spor branşından 10’ununu gerçekleştirebildiklerini belirtti. Şehirde 2023 yılında plonjon turizmi potansiyelini artırarak spor turizmini dahi harekete geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Aydınlık, 2024 yılında “Zıpkınla Balık Avı Avrupa ve Afrika Şampiyonası”nı Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte destekleriyle Balıkesir’da Avşa Adası’nda gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi. Kültürlü, şampiyonluk dahilinde 30’a mümasil ülkeden sporcuları Balıkesir’üstelik ağırlayacaklarını söyledi. Sergide saha düz fotoğrafların 21-29 Ocak’ta gerçekleştirilecek Avrupa’nın sunma balaban plonjon turizm fuarı olan BootDüsseldorf’ta dahi sergileneceğini tamlayan Vazıh, akarsu altı sporlarına verdiği destekler zımnında Başkan Yücel Yılmaz’a teşekkür etti.

‘Sürdürülebilirliği sağlamalıyız’

Güzel bire bir işe imza attıklarını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan “Bu işin sürdürülebilirliğini sağlamamız lazım. Balıkesir’in 290 kilometre sahili var; bunun kestirmece 175 kilometresi Marmara tarafında, 115 kilometresi birlikte Veli tarafında. 52 adamız var ve 6’sında âdem yaşıyor. Bu coğrafya, Türkiye’nin sunma iyice yeri. Parçalanmamış işlerin planlı ve danışılarak yapılması gereken ayrımsız coğrafya. Marmara’yı etkisi altına kayran müsilaj bu bölgenin titiz tıpkı şekilde korunması gerektiğini hepimize gösterdi. Gücük bir müddet içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın, belediyelerimizin ve bölgedeki işletmelerin aldığı tedbirlerle bugün çıktı müsilajı konuşmuyoruz. Önümüzdeki yıllarda bile tedbiri elden bırakmayarak konuşmayacağız inşallah” dedi.

‘Turizmi 12 aya duyurmak istiyoruz’

Kırmızı mercanların korunmasına müteveccih yaptıkları çalışmaları nâkil Başbuğ Yücel Yılmayan, 29 Teşrinievvel’bile gerçekleştirilen akarsu şeş görüntüleme etkinliği neticesinde çok iyicene fotoğrafların ortaya çıktığını belirterek “Bu tuhaf fotoğrafların sayısının giderek artmasını istiyoruz. Bu fotoğraflar marifetiyle plonjon meraklılarının bu bölgeyi keşfetmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu işin ekonomisi ve sürdürülebilirliği çokça eke. Şehrimizi, 45 günce benzeri tatil bölgesi olmaktan çıkarıp farklı etkinlikler ve yarışmalarla turizmi 12 aya ulaştırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Denizimizi seviyoruz’

Son dönemdeki yatırımlar yardımıyla Balıkesir’in ulaşılabilirliğinin haddinden fazla peş düzeye çıktığını belirten Komutan Yücel Yılmaz “Denizimizi seviyoruz, Balıkesir’imizin ekonomisini perçinlemek istiyoruz. Turizm gelirlerimizin artmasını istiyoruz. Bunu Erdek’te de, Gömeç’te da, Burhaniye’da birlikte, Edremit’te bile, Ayvalık’ta dahi bırakmak istiyoruz. Bu zümre çalışmaları yapmaya bitmeme edeceğiz.

Share: