Uca Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Müfrit Araç Almaya Gelince Mal Var Amma Gece Görüşlü Cuşiş Itfa Helikopterine…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ali Öztunç, “AKP ormana odun namına bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, mazi akşam ezanı Marmaris’te yaşanan yangına tün görüşlü helikopterlerin ateş sönüm çalışmalarında kullanılamamasına ait “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, doğrudan realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı neymiş uzatsanız 1 ay daha, Türkiye ayrımsız hararet ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize taşkın açkı almaya gelince para var amma akşam görüşlü coşkunluk sönüm helikopterine gelince para namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diyerek konuştu.

CHP Genel Komutan Yardımcısı Mehabetli Öztunç ve CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA GÜZEŞTE OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında aynı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Zalim asıllı personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Cemaziyelevvel Marmaris Yalancıboğaz’bile 12.00 sularında cuşiş başladı. Kestirmece 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık kayran ayrımsız kat henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maalesef iki yıldır başta Marmaris kalkışmak için Ege ve Akdeniz sahillerinde iri orman yangınları yaşıyoruz. Tor yangının yeri Aksaz bahir üssüydü. Yani Ege ve Marmara’de Semavi Vatan’ı koruyucu gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz deniz üssünün çokça yakınında coşkunluk meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik geçkin oluşturulan akse masasına büyükşehir belediye başkanımız çağrılmadı. Aynı güzeşte sene olduğu gibi. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Şehremaneti Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, dünkü yangında bile çağrılmadı. Fırkacılık yapıyorlar zira. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi peki mu? Ayrımsız hararet var ve bu yangına engelleme edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye başkanı, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sadık orada. Maatteessüf çağırmadılar.

“GEÇMIŞ AKŞAM EZANI AKŞAM GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geçmiş tarih yangın söndürme çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar da vardı, itfaiye, Orman Genel Müdürlüğü personeli üstelik vardı. Çok sayıda helikopter ve uçak vardı. Amma gelgel karardı, gine fiyasko. Dün akşam ezanı şeb görüşlü helikopter yoktu, tekrar yoktu.

Hatırlarsanız; mevsim başında Marmaris’te cuşiş çıktığında bizler uymazlık namına, halkoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Niye şeb görüşlü helikopter bulunmayan’ diye niteleyerek. Kapalı kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama dün yeniden yoktu çünkü 3 zaman önce kira sözleşmesi sona evliya. De Torbalı’de coşkunluk varken sona ermiş.

“ORMAN UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE ÖTEDE ŞALTER ALMAYA GELİNCE PARA VAR AMA ŞEB GÖRÜŞLÜ YANGIN ITFA HELİKOPTERİNE GELİNCE MÜLK YOK”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, direkt temin ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı neymiş uzatsanız 1 ay daha, Türkiye ayrımsız ateş ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ölçüsüz çevirici almaya gelince mülk var ama tün görüşlü hararet sönüm helikopterine gelince servet yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Sedir kapanmadan melfuf bütçe geldi. Değme kuruma servet getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Aynı tek Orman Umumi Müdürlüğü’ne istemediniz. Ne biliyor musunuz? Çünkü AKP maatteessüf ormanları anlayışsızlık kendisine görüyor, AKP ormana odun olarak bakıyor. Bundan yağlık da maatteessüf çokça balaban yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin sunu iri orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar eskiden Bakan Pakdemirli, Türk Albeni Kurumu uçakları münasebet çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar ibret, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Gelgel Kurumu uçakları, yadırganan değilmiş almak kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin kelle sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını sönümlemek üzere gece görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi hususi jetle acul alaminüt geziyor. Aynı bakıyorsunuz Adıyaman’üstelik aynı bakıyorsunuz Ağrı’bile… Ona hususi tepkili uçak var amma yangın söndürme helikopterine gelince maatteessüf bulunmayan.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’dahi diyor ki; ‘Bu seçim çokça makro, başka tarafa gittiğimizde hesap soracaklar’ diyor, fars. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Esas dünyaya göç edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü haşere, görgüsüz hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları namevcut etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Birkaç kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, yer geç 9 kamer bilahare yapılacak olan tıpkı seçimden sonra kavim ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Albeni Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem de Cumhurbaşkanından bu dünyada birlikte sorulacak. Bunun hesabı kategorik sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Yangın yeniden nüks etmiş, birkaç geçmiş bize verilen bilgi, inşallah ayrımsız dakika geçmiş söndürülür.”

Öztunç ve Altay, basın toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını de yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ait soru üstüne Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bire bir kafanın, İzmir’e husumeti tükenmez bire bir kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Belediye başkanımıza takmış aynı Cumhurbaşkanı ile alın karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi üzere Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Tecim Odası… İzmir’deki metin çok sivil topluluk, bunu kâm etti. Amma tıpkısı baktık, vekâlet benzeri alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik dahi olmalı… Amma Kemeraltı  da girmelidir. YANLIŞSIZ Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin dağıtma projesi ile uğraşacağına, zat otellerini nasıl büyütürüm diye çalışacağına… İş adamı kendisine Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı yerine öz otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik amacıyla okazyon var. İşte o ahit, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, namzet olacak.”Share: