Ulaştırma, Tarım ve Milli Defans bakanlıklarının 2023 bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

İYİ Fırka Ankara Mebus Koray Görgülü, “İktidarın öve öve bitiremediği yap-işlet-devret projeleri daim kasanın kazandığı tıpkı yaman düzenine dönüşmüştür.” dedi.

İYİ Fırka milletvekilleri, Divan Umumi Kurulunda görüşülen, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üstünde konuştu.

İYİ Fırka Ankara Milletvekili Koray Görgülü, yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan projelerin Türkiye’nin ve milletin geleceğini ipotek altına aldığını savundu.

Yap-işlet-devret modeli projelerle ait kocaman bilgilerin verilmediğini tamlayan Aydın, “Istifham önergelerimize birlikte numara geçer akçe üzere cevaplar veriyorlar. Hesaplamalar derseniz tabiri caizse arapsaçı kadar birbirine karışmış durumda.” ifadelerini kullandı.

İktidarın milleti aldattığını öne süren Görgülü, “Devletin kasası erk sahipleri eliyle hortumla yandaşa bağlanmış, beytülmal dahi yağmalanmıştır. İktidarın öve öve bitiremediği yap-işlet-devret projeleri sürekli kasanın kazandığı bire bir zeki düzenine dönüşmüştür. Bu düzende kazanan devletin kasası değil, yandaşın kasasıdır. Bu yağmanın, bu talanın, bu vurgunun ve bu soygunun hesabı tıpkı dolaşma ati elbet sorulacaktır.” diye konuştu.

“Çöken yolların baştan yapılma bedellerinin bittabi karşılandığı bilinmiyor”

İYİ Öğür İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Karayolları Umumi Müdürlüğünün serencam yıllardaki bütçe ödeneğinin ser ödeneğine göre nazik sapmalar gösterdiğini, cevap aktarmalarının yüzdelik 70’lere çıktığını öne sürdü.

Artan ödeneklerin yandaşlara aktarıldığı iddialarının yanıtsız kaldığını dile getiren Nuhoğlu, “Ince yıllardır inşaatı devam fail, ne devir bitirileceği belli olmayan karaca yollarına yeterli miktarda ödenek ayrılmadığı görülmektedir. Sonuç yıllarda sık sık görüldüğü gibi gâh yollar açıldıktan bodur süre sonra çökmektedir, çöken bu yolların yeniden yapılma bedellerinin nasıl karşılandığı bilinmemektedir. Denetleme yollarının işletilmediği, Sayıştay bulgularına ehemmiyet verilmediği için kamuoyunda, yolsuzluk iddialarının üstüne gidilmediğine inanılmaktadır.” sözlerini harcama etti.

Bilgi teknolojilerinde kısık tıpkı çoğalma kaydedilemediğini savunan Nuhoğlu, Türkiye’nin uygulayım bilimi üreten ülkeler arasına girmekten uzakta, teknoloji kullanan ülkeler beyninde üstelik gerilerde olduğunu istikbal sürdü.

Yabancılara göz satışının son yıllarda alelacele arttığına ve yıllık 60 bine ulaştığına bel fail Nuhoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı parayla bu büyüklüğünde çarpık çurpuk ve ucuza satılmamalıdır. Gayrimenkul alarak yurttaş doğmak isteyen yabancıların alacağı taşınmazın bedeli daha geçmiş olduğu kadar 1 milyon dolara çıkarılmalıdır. Onunla alay malay ayrıksı ara sıra koşullar konulmalı ve titizlikle, kaslı ülkelerdeki kabil uygulanmalıdır.” diye konuştu.

“Çiftçilerimizin borcu 2,6 milyar liradan 260 milyar liraya artık”

İYİ Öğür Konya Mebus Fahrettin Çıkış, DÜRÜST Fırka iktidarında çiftçiye ve besiciye hak ettiği değerin verilmediğini savundu.

Çiftçi ve üreticinin gelişigüzel güzeşte yıl toprağa küstürüldüğünü belirten Depar, şöyle devam etti:

“DOĞRU Fırka iktidara gelmeden evvel tarımın karışık mikro içi hasıla içindeki payı yüzde 10’larda iken bugün yüzde 5,5’lara kadar gerilemiştir. 2002 yılında çiftçilerimizin bütün borcu 2,6 bilyon liralık iken zaman 260 bilyon liranın üzerine çıkmıştır. Çiftçilerimizin borçları 20 almanak YANLIŞSIZ Parti iktidarında tekmil 100 hatim artmıştır. Aynı dönemde çiftçilerimizin gelirleri ise takkadak yüzde 11 civarında çoğalma göstermiştir.”

Seçkin ilkokul çiftçiden birinin tarımsal gelirinden kıvançlı olduğunu kaydeden Huruç, “Bu sonuç, iktidarın çiftçiyi, üreticiyi boşlama edişinin bire bir göstergesidir. Çiftçilerimize ve besicilerimize kanunda öngörülen destekler verilseydi yirmi almanak iktidarlarında çiftçilerimizin borçları 100 ikmal artmayacaktı, besin üretimimiz bugünkü üretimin yüzde 50 fazlasına ulaşacaktı, çiftçimiz tarlasına küsmeyecekti, vatandaşlarımız besin maddelerinde tıpkı yıl zarfında yüzdelik 2000’lere vasıl artışlarla bakımsız olmayacaktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin su stresi yaşadığına dikkati çekici Çıkış, şöyle konuştu:

“Bunun amacıyla hiçbir tedarik alınmıyor. Bakanlığın sulama amacıyla kullanabileceği kaynaklar bol ayrımsız şekilde kullanılmıyor. Bakanlığın sulama amaçlı yürüttüğü projeler haddinden fazla tehlikeli işliyor. 21’inci yüzyılda bibi bulutsuz kanallı sulama projeleri yapılıyor. Esasen bazen bölgelerde projeler aynı makule sonuçlanmıyor ve hayata geçirilemiyor. 2011’dahi Türkiye Akarsu Enstitüsü kuruldu. Yağışsızlık sorunu bu kadar kırıcı biçimde yoğunlaşırken bu konuda çözüm üretmesi müstelzim Büyüklük Akarsu İşleri nerededir Sayın Bakan, ne işe üstünlük? Milli düzenlilik meselesi olan besin güvenliğinin sağlanması açısından sulamanın önemi ne yazık ki YANLIŞSIZ Fırka hükümeti marifetiyle yeterince anlaşılamamış, geçtiğimiz sene yaşanan kuraklıktan dahi ibret alınmamıştır.”

DÜRÜST Parti iktidarı ormanı boşlama etti”

İYİ Tümen Aydın Saylav Işıklı Adnan Sezgin, 1999’da kestirmece 21 milyon hektar olan genel orman alanının, 20 yılda 2 milyon hektar artırılabildiğini söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinin yüzde 43’ünün ormanlarla ciltli olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın yüzdelik 29’da kaldığını anlatan Sezgin, “YANLIŞSIZ Fırka iktidarı ormanı boşlama etmiştir, orman yangınlarıyla mücadeledeki olağanüstü başarısızlığı dahi bunun aynı parçasıdır.” diye konuştu.

Orman köylüsünün kurduğu orman kooperatiflerine verilen desteklerin azaldığını öne süren Sezgin, “Orman kesimleri dikili kendisine orman müteahhitlerine verilmektedir. Orman köylüsü, kişi köyünün çevresindeki ormanlardan yarar elde edememekte, vakit kaybetmeden orman yangını çıktığında yangını söndürmek amacıyla göreve çağrılmaktadır. Orman köyleri sınırları içindeki ormanların kesimi ve ağaçlandırılması kesin ilişik orman karye kooperatifi tarafından yapılmalı, orman köylümüze destek sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Share: