Ülper bıçağı fabrikasyon saf üretimlere direniyor

Ülper bıçağı fabrikasyon dizi film üretimlere direniyor

Giresun merkeze ilişkin Ülper köyünde Hakkı Atmaca anadan görme yöntemlerle bıçak yapımını sürdürüyor

GİRESUN Geleneksel ahali dövmesi yöntemiyle yapılan Giresun Ülper bıçağı, sıra işi sıra üretimlere direniyor.

Kömürlü ocakta ısıtılıp örs üstünde çekiçle dövüldükten sonra, akarsu verilen Ülper bıçağı, keskinliği ve detaylı müddet dayanıklığı ile gastronomi alanında şeflerin ilgisini çekiyor. Eski usulle bıçak üreten Türkiye’deki az sayıdaki ustadan biri olan 55 yaşındaki Hakkı Atmaca, bıçakçılığa 1980 yılında çıraklık yaparak başladığını söyledi. Bıçağın Giresun’dahi ispatlanmış kalitesinden periferi tercih edildiğini belirten Hakkı Atmaca “Bizim sunma iri özelliğimiz bıçağı barbar yöntemler ile yapmamızdır. Sıra Işi bıçaklara göre Ülper bıçaklarının suyu henüz kıvamında verilebilmektedir. Bıçağı ilkel yöntemlerle yapmaya devam ediyoruz. Çünkü Ülper bıçakları özelliğini fakat bu şekilde sürdürebilir. Yoksa ayrıksı fabrikasyon bıçaklarından hiçbir farkımız kalmayacaktır. Sıra Işi bıçaklar 5 dakikada üretilebilinirken, tığ tıpkı bıçağı 1,5-2 saatte yani günde 3 evet bile 4 bıçak ancak üretebilmekteyiz. Bu nedenle dahi işi alim kasaplar, şefler tercih ediyor” dedi.

Giresun’daki sonuç bıçak ustası

İlkel yöntemler ile bıçak üretiminin akıbet temsilcisi olduğunu dahi kaydeden Mecnunca “Ego tahminî 1980’li yıllardan beri bu mesleği sürdürüyorum. bir zamanlar bu köyde bu mesleği fail bir nice can vardı bugün ise hoppadak ben kaldım. Bıçak üretilirken dövülmüş çelik ilk kalıbımızda kesiliyor. Elan sonraları körükte ısıtılarak dövülmeye ve model verilmeye devam ediyor. Tamamen körükte ısıtılarak eşkâl verilen ve akarsu kıvamı ayarlanan bıçaklarımız yeniden ahali çalışmasıyla satıh parlatması yapılıyor. Bıçak saplarımız ise gene halk işçiliği ile yapılmaktadır. Hassaten müşterin isteğine göre boynuzdan yahut ağaçtan değişik desenlerle süslenebilmektedir” diye konuştu.

Çırak yetişmiyor

Mesleğinin geleceğini göremediğini dahi kaydeden Atmaca, “Yeni çıraklar yetişmiyor. Bu mesleği isteyerek yapacak, öğrenecek bulunmayan. Ego emekli oldum ama hala çalışıyorum. Alelhusus kasaplardan, şeflerden, hususi koleksiyonculardan rica çok olunca mecburen çalışıyorum. Daha ne kadar bu işi sürdürebilirim bilemiyorum. Fakat sonuç anne kadar bitmeme ederim zira örs ve çekiç sesini duymaya o büyüklüğünde alışmışım kim bu sesi duymadan yapamıyorum. İllaki örs ve çekicin neva sesini duyacağım. Bu beni bahtiyar ediyor. Kimileri çalgı aleti dinler mutlu peki ego üstelik örs ve çekiç sesiyle mutlu oluyorum” şeklinde konuştu.

Share: